DOLIU în lumea sportului, un fotbalist de 19 ani a murit!

Băiatul a fost împrumutat de FCSB la Metaloglobus în urmă cu un an de zile.

Vestea că Luca Manolache, fotbalistul împrumutat de FCSB exact acum un an la Metaloglobus, a murit la 19 ani a devastat mulți oameni din fotbalul românesc.

Manolache avea mai multe probleme de sănătate, motiv pentru care din luna august a anului trecut nu a mai jucat nicun meci pentru diviziona secundă.

În vara lui 2024, cei de la FCSB l-au cedat definitiv pe Manolache la Metaloglobus, numai că spre finalul verii jucătorul a acuzat stări prelungite de oboseală, amețeli, frisoane, avea scaune cu sânge, așa că s-a decis ca el să treacă printr-o serie de analize.

 

Din păcate, așa cum și Ianis Zicu, antrenorul său de la divizionara a doua a spus, nu i s-a depistat lui Manolache exact cauza problemelor, iar vineri dimineață s-a produs tragedia.

Manolache, originar din Târgoviște, ieșise la o cafea cu niște prieteni, vineri dimineață, când i s-a făcut rău, iar totul s-a petrecut într-o benzinărie din localitatea Cuza Vodă, aflată la 25 de kilometri de orașul unde se află Turnul Chindiei, scrie Digi Sport.

Marius Rotaru, antrenor la Urban Titu (Liga 3), unchiul fotbalistului, a povestit care au fost ultimele clipe din viața lui Luca.

Băiatul ieșise la o cafea cu niște prieteni. Era la o benzinărie la Cuza Vodă, undeva la vreo 25 kilometri de Târgoviște. Și, dintr-odată, i s-a făcut foarte rău! S-a dus la toaletă, a început să vomite cu sânge, iar amicii lui au chemat imediat Salvarea.

Au venit medicii, l-au dus la Spitalul Județean din Târgoviște, dar nu s-a mai putut face nimic, din păcate. A suferit un stop cardio-respirator. Au încercat să-l resusciteze circa 60 de minute. Inutil, însă!”, a spus Rotaru.

„Toată lumea i-a spus că e pe drumul cel bun și să nu-și facă griji”

Unchiul celui care a fost Luca Manolache a povestit că băiatul avea serioase probleme medicale, motiv pentru care a decis ca pentru o perioadă să pună stop până când se va vindeca complet.

Medicii se pare că i-ar fi spus că se afla pe drumul cel bun, iar Luca era fericit și se gândea ca la vară să reia antrenamentele.

„El se oprise cu fotbalul fiindcă făcea febră mare foarte des, se plângea că obosește repede, simțea o stare generală în neregulă. A trecut printr-o grămadă de analize în ultimele luni, dar nu i-a ieșit absolut nimic alarmant. Toată lumea i-a spus că e pe drumul cel bun și să nu-și facă griji.

Copilul era chiar bucuros, se și gândea că din vară reîncepe fotbalul. E o durere fără margini în familie! A venit vestea ca o ghilotină. Nu știm încă exact diagnosticul. Urmează ca părinții să decidă dacă i se va face necropsie pentru a putea identifica exact cauzele morții”, a mai spus Rotaru, unchiul băiatului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...

Așa arată o căsnicie reușită!

astăzi, 07:15

- Daca o femeie vrea sa aiba o casnicie reusita trebuie sa se poarte cu barbatul ei ca si cu un caine. – Cum asa? – Asa bine: sa-i dea mancare de trei ori pe zi, sa-l mangaie si sa-l ali...

Calendar ortodox, 23 iunie: Sfânta Muceniţă Agripina; Sfântul Sfinţit Mucenic Aristocle preotul

astăzi, 07:00

Sfânta fecioară Agripina (†257) s-a născut şi crescut la Roma şi, tânără fiind, pe mulţi păgâni îi învăţa să se lepede de idoli şi să se închine...