Sofia Vicoveanca, după infarctul care a pus-o la grea încercare: ”Mă simt bine. Încă nu se mănâncă colivă!”

În prima jumătate a lunii ianuarie, Sofia Vicoveanca a suferit un infarct. Ajunsă la vârsta de 84 de ani, marea artistă a fost internată în cadrul Spitalului din Suceava. Pe durata șederii în unitatea medicală, Sofia Vicoveanca a primit zeci de mesaje și urări de sănătate de la fani.

Acum, artista a oferit un interviu. Sofia Vicoveanca a dezvăluit că se simte mai bine și că se află în București, alături de fiul ei. Interpreta de muzică populară nu a permis ca necazul menționat să îi „răpească” starea de bine. „Încă nu se mănâncă colivă”, a transmis aceasta printre alte lucruri.

Sofia Vicoveanca a făcut haz de necaz și a venit cu un sfat pentru oameni: „Am învățat că trebuie să ne protejăm singuri”.

Într-un dialog purtat cu jurnaliștii de la Antena 3 CNN, Sofia Vicoveanca a spus: „Eu mă rog bunului Dumnezeu să mă țină pe picioare, să-mi țină glasul, că numai la mâna Lui suntem. Domnul hotărăște pentru fiecare suflet, după toate ce le face. Mă simt bine, sunt în București. Încă nu se mănâncă colivă. În primul rând, slavă lui Dumnezeu pentru fiecare zi”.

De asemenea, artista a subliniat o bornă impresionantă atinsă în data de 1 octombrie 2025. Totodată, ea a îndemnat oamenii să dea dovadă de mai multă înțelegere și a prezentat chiar și un sfat.

„Dacă vă spun că am făcut 66 de ani de cântec pe 1 octombrie, restul adăugați dumneavoastră. Cât o vrea Domnul, că suntem la mâna Lui. Și să fim și noi, oamenii, între noi, mai înțelegători, ca să trăim bine. Când simt că cineva vrea să mă supere, îmi cault alt drum, nu stau să-l ascult. Am învățat în atâția ani de cântec și de viață că trebuie să ne protejăm singuri. Încerc să nu provoc și, dacă simt din priviri pe cineva că poate nu mă place, prefer să-l ocolesc, ca să nu-i stric ziua. Asta am învățat de mică”, a mai comunicat ea

„Dacă vine Poliția și îmi spune să mă legitimez...”

În continuare, marea artistă din România a făcut o glumă: „Dacă vine Poliția și îmi spune să mă legitimez, eu întreb: «Ce vreți să vă cânt?». Nu am cu Vicoveanca nici măcar o legitimație”.

După o carieră de-a dreptul impresionantă, Sofia Vicoveanca este un simbol al muzicii, un reper al folclorului românesc. S-a născut în comuna Toporăuți, în apropiere de Cernăuți, în data de 23 septembrie 1941. A trăit drama refugiului alături de mama sa, după ce partea de nord a Bucovinei a fost anexată de sovietici, iar tatăl ei a devenit prizonier.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...