Un ales de la județ mărturisește că „s-au înmulțit fantastic” cazurile de braconaj!

Iulian Boby Buciuleac, consilier județean și membru în Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) din Botoșani, a mărturisit în cadrul unei ședințe că numărul cazurilor de braconaj „s-au înmulțit fantastic”. În acest context, alesul de la județ dă exemplu și cazul care a fost la Cordăreni la începutul lunii februarie.

Acum este perioada propice braconajului. Știți foarte bine că a apărut și în presă, dar un singur caz și asta datorită lucrătorilor din poliție de la Dorohoi. Este vorba despre cazul de la Cordăreni. S-au înmulțit fantastic cazurile de braconaj”, a declarat Iulian Boby Buciuleac, consilier județean și membru ATOP.

În plus, consilierul adaugă faptul că s-a ajuns să se vândă carne de vânat în instituții publice.

Peste tot se braconează și se braconează la scară largă. S-a ajuns să se facă mezeluri din carne de vânat, prinsă de braconieri și se vinde tocmai în instituții publice”, a completat Iulian Boby Buciuleac.

În acest sens, Iulian Boby Buciuleac face o solicitare către polițiști și jandarmi să intensifice acțiunile organizate în colaborare cu cei de la Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AJVPS) din Botoșani.

Aș avea o rugăminte să se intensifice acțiunile comune între jandarmerie, poliție și asociația de vânătoare în vederea combaterii acestui fenomen. Să știți că este un fenomen. Este suficient să meargă o patrulă cu mașina pe arterele principale”, adaugă alesul de la județ.

Mai mult decât atât, consilierul se arată nemulțumit de activitea Serviciului de Arme și Explozivi, care are competențe și pe aria braconajului.

Nu am văzut până acum niciun succes major al Serviciului Arme în combaterea acestui fenomen. Ce s-a realizat până acum s-a realizat datorită lucrătorilor din teren”, a mai pus Buciuleac.

În completare, Gelu Graur, președintele ATOP, a precizat că și-ar dori la o ședință ulterioară să fie invitați și reprezentanții acestei asociații și, dacă este posibil, implementarea unui protocol cu AJVPS.

„Vreau să îi învităm și pe colegii de la Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi. Aș vrea să schimbăm ceva în modul în care se instrumentează perioada de prohibiție. Știu că au existat înainte protocoale în acest sens, acum din câte înțeleg nu mai sunt. Dar poate putem face în acest sens”, a conchis Gelu Graur.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...