Amenzi de peste 20.000 de lei, certificate și permise reținute, în urma unor controale în județ

Polițiștii continuă să acționeze în sistem integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru verificarea respectării legislației emise în contextul stării de alertă, în vederea prevenirii și combaterii răspândirii virusului SARS-CoV-2, precum și pentru informarea cetățenilor cu privire la noile reglementări în vigoare, reiterează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) din Botoșani.

 

Miercuri, au fost organizate mai multe acțiuni de control, fiind aplicate în total 45 de sancțiuni, în valoare cumulată de peste 20.000 de lei, fiind reținute două permise de conducere și două certificate de înmatriculare. 

Mai întâi, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi, împreună cu reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției de Sănătate Publică, Direcției Sanitar-Veterianare și Siguranța Alimentelor, precum și ai Oficiului pentru Protecția Consumatorului, au acționat pe raza comunelor Leorda și Broscăuți.

„Au efectuat verificări la 5 unități economice, fiind oprite pentru control 20 de autovehicule. Cu prilejul activităților, 18 persoane au fost informate cu privire la noile reglementări, fiind aplicate 4 sancțiuni contravenționale, în valoare de 870 lei”, transmite IPJ.

De asemenea, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe raza județului Botoșani, ocazie cu care au oprit pentru control 44 de autovehicule, fiind legitimate 62 persoane. În urma abaterilor constatate, au fost reținute două permise de conducere și s-au aplicat 36 de sancțiuni contravenționale, pentru nerespectarea  prevederilor O.U.G. 195/2002, în valoare de aproximativ 18.000 lei.

Și în municipiul Dorohoi polițiștii au acționat cu sprijinul poliștilor locali, ocazie cu care au fost verificate patru unități economice, au fost oprite pentru control cinci autovehicule, fiind legitimate în total 26 de persoane.

„În urma abaterilor constatate, au fost aplicate 5 sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea  prevederilor O.U.G. 195/2002, în valoare de 1350 lei, fiind reținute 2 certificate de înmatriculare”, mai arată IPJ.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...