Pacienții oncologici vor avea medicamente pentru tratament, anunță președintele CNAS

Andrei Baciu, președintele CNAS, a vorbit joi seara, la Digi24, despre criza medicamentelor pentru pacienții oncologici.

Baciu spune că situația a fost deblocată, astfel încât de săptămâna viitoare vor fi plătiți banii pentru a închide restanțele din august, ajungându-se la zi, în septembrie. Acest lucru a fost posibil după ce s-au transferat banii alocați pentru trimestrul IV, pentru a fi cheltuiți în trimestrul III, a explicat președintele CNAS.

 

„E o sumă de factori care a dus într-adevăr, ca în luna august să înceapă să fie anumite întârzieri la plata mai multor tipuri de servicii. Fie întârzieri la medicii de familie, la spitale, la programe naționale... Vestea bună este că astăzi a fost deblocată această situație, mulțumesc Ministerului Finanțelor, care a făcut modificările necesare, a fost aprobat în Guvern un memorandum care deblochează banii necesari pentru a închide aceste restanțe din luna august, și pentru a ajunge cu situația la zi, în luna septembrie”, a declarat Andrei Baciu, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS).

Președintele CNAS a precizat faptul că „a fost într-adevăr o perioadă complicată, în special în ultima lună, din punct de vedere economic, fiscal. Acum, sunt și niște proceduri birocratice în spate. Am făcut realmente eforturi, cei de la CNAS ne-am întâlnit cu cei de la Ministerul Finanțelor, cu domnul ministru, pentru identificarea unor soluții pentru această situație, într-adevăr, la limită. Au fost mai multe lucruri tehnice. Una peste alta, s-au acumulat mai multe situații care au dus ca în luna august să se acutizeze toate plățile cu întârziere, și să se cumuleze o sumă destul de mare. Sunt mai multe cauze care au concurat până la această situație. Vestea bună este că începând din această seară, i-am rugat pe colegii mei să facă eforturi să lucrăm peste program, astfel încât, cât mai repede să plece banii de la CNAS. Începând de mâine se finalizează procedurile să plece banii, probabil la începutul săptămânii viitoare. Ideea era să se deblocheze această situație. De fapt ce s-a întâmplat. Au fost mutați bani din trimestrul IV în trimestrul III, adică să poată să fie cheltuiți în luna septembrie, suplimentar față de ce era prevăzut a fi cheltuit, astfel încât să închidem datoriile din august, și să fim la zi. Sunt multe variabile care duc la un astfel de eveniment, care poate să aibă, într-adevăr, un destin tragic la un moment dat.”

Foto jos cu președintele CNAS, Andrei Baciu. 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...