MĂSURI ferme la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria”. Alexandru Rogobete: „S-a reacționat mult prea târziu...”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat sâmbătă, la Iași, măsuri ferme după controlul desfășurat la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria”, unde șase copii internați au murit din cauza infecției cu Serratia Marcescens.

MĂSURI ferme la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria”. Alexandru Rogobete: „S-a reacționat mult prea târziu...”

   Foto: Dragoș Pășcăneanu / Mediafax Foto

„Solicit schimbarea din funcție a managerului unității sanitare și voi demite, fără nicio explicație și fără nicio discuție, conducerea Direcției de Sănătate Publică din județul Iași”, a declarat Rogobete.

El a precizat că în urma controlului au fost descoperite „neconcordanțe majore în aplicarea protocoalelor pentru limitarea infecțiilor asociate activității medicale”.

„În perioada 15–24 septembrie nu există niciun document și niciun proces verbal care să confirme cum și dacă au fost aplicate procedurile pentru limitarea răspândirii infecțiilor nosocomiale”, a spus ministrul.

 

Potrivit ministrului, problemele nu au legătură cu infrastructura sau resursele spitalului.

„Am vizitat secția de terapie intensivă și am văzut echipamente de ultimă generație, performante. Nu discutăm despre lipsa stocurilor de antibiotice, dezinfectanți sau echipamente de protecție. Discutăm de o lipsă de aplicare a protocoalelor și de o lipsă de reacție, atât din partea DSP, cât și a spitalului”.

„În momentul în care au fost identificate cele trei cazuri infectate cu același germene patogen, s-a reacționat mult prea târziu, la o distanță de aproape o săptămână. Din documentele analizate până acum, prima informare a fost transmisă pe 15 septembrie, dar DSP a reacționat abia pe 22 septembrie”, a mai spus Rogobete, subliniind că reacția autorităților a venit prea târziu.

Ministrul a menționat și situația actuală a pacienților: „Un copil de trei luni transferat la București nu mai este infectat, culturile sunt negative. Ceilalți doi pacienți internați în unitatea sanitară sunt de asemenea negativi la germenul patogen”.

„Dacă se identifică neglijență în serviciu, rapoartele vor fi transmise Parchetului General”, a conchis Rogobete.

Sursa: Mediafax.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...