Decizie istorică la Suceava: Spital obligat să plătească daune morale de 650.000 de euro pentru familia unui bebeluș mort

Unitatea medicală a fost condamnată și la o amendă penală de peste 250.000 de euro.

Decizie istorică la Suceava: Spital obligat să plătească daune morale de 650.000 de euro pentru familia unui bebeluș mort

   Foto: Libertatea

Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava a fost condamnat la plata unei amenzi penale de 1.260.000 de lei, aproximativ 253.000 de euro, și daune morale în valoare totală de 650.000 de euro.

Judecătoria Suceava a dat miercuri, 6 decembrie, prima decizie în cazul dosarului bebelușilor morți cu infecție nosocomială după ce s-au născut la Spitalul Județean din oraș.

În 2016, trei copii abia născuți au murit la spitalul din Suceava într-un interval de 7 luni. Numele lor:

 

Vasile Emilian Haidamac, 25 februarie – 27 februarie 2016 (a trăit 27 de ore);

Alexandru Teodor Manea, 17 februarie – 1 martie 2016 (a trăit 13 zile);

Lucas Paparuș, 7 august – 17 august 2016 (a trăit 10 zile).

Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a deschis un dosar care a fost trimis în judecată și în care s-au constituit trei părți civile: părinții și sora micuțului Alexandru Teodor Manea.

Ieri, 6 noiembrie 2023, Judecătoria Suceava a condamnat Spitalul Județean la o amendă penală de 1.260.000 de lei, adică 280 de zile de amendă ori 4.500 de lei, pentru ucidere din culpă, potrivit Libertatea.

Daune morale de 650.000 de euro

Mai mult, părinții lui Alexandru Teodor vor primi daune morale de 500.000 de euro, iar sora nou-născutului mort va primi 150.000 de euro.

În total, 650.000 de euro. Mai mult, spitalul va trebui să plătească familiei Manea cheltuieli de judecată în valoare de peste 26.000 de lei.

Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile.

Ce s-a întâmplat în 2016

Cazul a fost expus de o investigație jurnalistică din 2016. În dosarul penal care a urmat, deschis de procurorii bucovineni, expertiza IML Iași a arătat că micuții au decedat după ce s-au infectat în spital. Coloana cu apă era infestată cu Pseudomonas aeruginosa, bacterie cunoscută sub numele de piocianic.

„Infectarea cu bacteria Pseudomonas aeruginosa s-a realizat în secțiile spitalului”, s-a consemnat în expertiza IML Iași, semnată de medicul Beatrice Ioan.

În 2021, dosarul a fost trimis în judecată la Judecătoria Suceava, Spitalul Județean din oraș fiind învinuit de ucidere din culpă. Conducerea și angajații au fost citați doar ca martori.

Dosarul a fost pornit după o investigație la care a contribuit și ziarul Libertatea.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...