Cardul de sănătate este pe cale de dispariție, Ministerul Sănătății are noi planuri!

Cardul de sănătate este pe cale de dispariție, Ministerul Sănătății are noi planuri!

   Foto: Captură Antena3 CNN

Cardul de sănătate a apărut acum peste un deceniu cu un rol clar: să simplifice procedurile. Nu mai era nevoie de adeverință de la angajator sau alte documente, medicul de familie sau instituțiile unde te programai vedeau exact dacă ai plătit taxele către CNAS. Marea problemă este că sistemul pare că nu a fost gândit pe termen lung. Se pregătește deja înlocuirea sa cu o variantă mult mai eficientă.

Actualul ministru al Sănătății a transmis că statul va investi 100 de milioane de euro într-un nou sistem, care ar urma să fie funcțional din august 2026. Vechile carduri ar urma să fie integrate în noile buletine, care deja se pot solicita de la orice punct din țară. Într-un singur loc, românii vor avea toate documentele.

 

„Cardul de sănătate ne dă bătăi de cap tuturor, pentru că vorbim de un sistem digital care are o vechime de peste 14 ani și care nu a mai fost actualizat de atunci. În momentul de față, cu bani din PNRR, mai exact 100 de milioane de euro, se lucrează deja la noua platformă integrată a asigurărilor de sănătate, este într-un stadiu de execuție bun; termenul de punere în funcțiune este anul viitor, în august. Sigur, el se va pune în funcțiune pe componente, dar în august, anul viitor, ar trebui să avem toate componentele unite din punct de vedere digital și sistemul complet funcțional. În ce privește cardul de sănătate, o idee discutată, şi mie mi se pare realizabilă și bună, ar fi să integrăm cardul de sănătate în noua carte de identitate electronică. Practic, oamenii să beneficieze de un singur document de identitate electronic, care să înregistreze și serviciile medicale, și istoricul medical și, mă rog, toate datele medicale”, a spus Alexandru Rogobete, pentru România Actualități, potrivit bugetul.

Conform datelor transmise de șeful Casei Naționale de Asigurări, cardul de sănătate ar urma să aibă cam aceeași durată de viață cu noile buletine. Schimbarea va începe din august 2026, dar vechiul sistem ar urma să mai funcționeze oricum până în 2027, pentru o tranziție mai ușoară.

În momentul de faţă, cardul de sănătate a expirat pentru o bună parte din populaţie şi dorim, practic, să prelungim la 10 ani valabilitatea cardului în momentul în care acest card va fi înlocuit cu noua carte de identitate”, a punctat și Horațiu Moldovan, actual președinte al CNAS.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...