Antibiotice de 70.000 de lei pentru un pacient din Botoșani. Medic: „Inevitabil ne confruntăm cu aceste situații” (Video)

Un pacient din Botoșani, internat pe o secție a Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani, a beneficiat de antibiotice în valoare de 70.000 de lei. Aceste precizări au fost făcute de Corneliu Prepeliță, managerul unității medicale, care a menționat că aceste medicamente erau necesare bolnavului.

S-a semnat un referat pentru medicamente și antibiotice foarte scumpe și necesare în valoare de 70.000 de lei la un pacient. Au fost achiziționate”, a declarat Corneliu Prepeliță, managerul Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani.

Dr. Cristian Prepeliuc, medic specialist boli infecțioase, a precizat că de-a lungul timpului s-au confruntat cu o criză a antibioticelor. Nu doar la Botoșani, ci problema fiind prezentă la nivelul întregii țări.

Atunci când ne confruntăm cu infecții cu bacterii multe și rezistente, în țară este foarte frecvent și în multe cazuri nu se găsesc toate antibioticele de care avem nevoie. Nici măcar la furnizori nu se găsesc, nu că nu se aduc în spital”, a declarat dr. Cristian Prepeliuc, medic specialist boli infecțioase.

De asemenea, medicul a menționat și faptul că la noi în țară oamenii au tendința de a lua „antibiotice după ureche”, fără să solicite o recomandare sau o părere de la un specialist.


(Foto: Dr. Cristian Prepeliuc, medic specialist boli infecțioase)

La noi în țară este această problemă a pacienților care iau antibiotice după ureche, fără recomandare de la medic. Este adevărat, problema asta s-a mai rezolvat în momentul în care s-au introdus acele rețete pentru antibiotice de la medic”, a adăugat dr. Cristian Prepeliuc.

Totodată, acest consum excesiv de antibiotice a dus la apariția unor infecții și unei „imunizări” în rândul bacteriilor, care au învățat să lupte cu medicamentele.

În primul și primul rând, faptul că era un consum foarte mare de antibiotice fără o recomandare de la un medic a dus la apariția acestor infecții cu bacterii rezistente care sunt prezente și în comunitate, nu doar în mediul intraspitalicesc (...) Excesul de antibiotice în momentul în care un microb intră cu un antibiotic dat pe o perioadă insuficientă își creează mecanisme de supraviețuire la acel antibiotic, se adaptează și învață cum să supraviețuiască. Astfel, inevitabil ne confruntăm cu aceste situații. Fără tratament poate duce spre agravare”, completează medicul.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...