Un fost ministru al Economiei susține că ar trebui să dispară 400 de posturi, nu 200: ”Adevărul e că Senatul nu ar trebui să existe”!

Fostul ministru al Economiei consideră că această reorganizare nu este una ”serioasă” și că ar trebui să înceapă cu parlamentarii, însă acolo ar afecta ”șmecherii din PSD-PNL”.

Angajații Senatului protestează miercuri, 22 ianuarie, după ce Ilie Bolojan a anunțat că vor fi desființate aproximativ 200 de posturi. Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, susține pe de altă parte că măsurile ar trebui să fie și mai drastice și că ”Senatul nu ar trebui să existe”.

Claudiu Năsui vorbește de asemenea despre experiența avută în perioada în care a fost în fruntea Ministerului Economiei. ”Șefi peste șefi”, care ar fi încasat salarii nejustificate, toate acestea din contribuțiile românilor. Scrie Ziare.Com.

 

”Domnul Bolojan greșește când vrea să dea afară 200 de funcționari din Senat. Ar trebui să dea afară 400. În cele câteva luni cât am condus ministerul economiei am început cea mai mare reducere de personal din istoria ministerului. Tăiam 30% din posturile totale și 40% din cele de conducere. Șefi peste șefi pe sub șefi care nu făceau altceva decât să ia un salariu și să se mai ocupe de diverse scheme de afaceri pe banii statului, adică pe banii luați de la contribuabili. PSD și PNL  au oprit imediat reorganizarea și totul a continuat la fel ca înainte. Ba chiar au mai tot angajat oameni. Astfel nu doar ministerul economiei a tot crescut, dar și numărul total de angajați la stat”, a scris Claudiu Năsui pe Facebook.

”Senatul nu ar trebui să existe”

Fostul ministru al Economiei consideră că această reorganizare nu este una ”serioasă” și că ar trebui să înceapă cu parlamentarii, însă acolo ar afecta ”șmecherii din PSD-PNL”.

”Adevărul e că Senatul nu ar trebui să existe. Românii au votat în proporție de 80% să avem un parlament unicameral cu maxim 300 de parlamentari. Nu s-a întâmplat nimic. Apropo și domnul Bolojan vorbea de 300 de parlamentari, mai știți ceva de asta? Absolut nimic. Dacă era serioasă reorganizarea trebuia să înceapă cu parlamentarii. Avea și două referendumuri câștigate pe acest subiect. Problema e că acolo afecta șmecherii din PSD-PNL. Iar ei nu sunt interesați decât de un singur lucru: să ia cât mai mult din banii dumneavoastră”, mai scrie Năsui pe Facebook.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...