PSD Botoșani: Tunurile financiare ale firmelor de casă ale PNL golesc de bani spitalele care plătesc echipamentele achiziționate de Unifarm și distribuite după culoare politică! Iași-Zero, Sibiu-Tone!

Comunicat:

Deputatul PSD Răzvan Rotaru trage un semnal de alarmă cu privire la bișnița cu materialele sanitare pe care le distribuie PNL pe bani și nu gratis unităților sanitare din țară și după culoarea politică a județelor și nu în funcție de numărul de cazuri de COVID-19 confirmate, infectate sau decese.

„Guvernul Orban a achiziționat materiale sanitare pentru pandemia de COVID-19 prin firme de casă ale liderilor PNL și prin Unifarm, pe care le vând la prețuri exorbitante și nu le dau gratis către spitale. În timp ce mai multe organizații non-profit, oameni de afaceri, inclusiv PSD la nivel central și prin Organizațiile Județene au donat materiale și echipamente sanitare pentru personalul medical, PNL jecmănește de bani fiecare spital care are nevoie să lupte cu pandemia de coronavirus”, a declarat Răzvan Rotaru.

 

Parlamentarul PSD cere Guvernului Orban să dea imediat explicații publice pentru distribuirea materialelor medicale către județe după culoarea politică a aleșilor locali. Deputatul social democrat solicită Executivului PNL să prezinte o situaţie cu distribuţia materialelor sanitare pe fiecare județ, cu motivarea riguroasă a cantităților mai mari în județele în care nevoile sunt mai mici față de alte zone critice în care s-au distribuit materiale puține.

„Distribuția materialelor după culoarea politică a aleșilor locali reprezintă cea mai cinică decizie a Guvernului PNL! La Iași doar două cutii, la Sibiu tone de materiale. În timp ce la Suceava lucrurile au scăpat de sub control şi aproape toate problemele medicale ale Moldovei au fost transferate la Spitalul Judeţean din Iaşi, Guvernul lui Iohannis lasă Iașiul descoperit în fața epidemiei, iar la Sibiu transferă mai multe echipamente decât era necesar. Pentru Transilvania - Mumă, pentru Moldova – Ciumă. Ăsta e Guvernul Meu”, a precizat deputatul PSD de Botoșani.

Iașul are alocat zero fonduri pentru combaterea și gestionarea epidemiei de COVID-19.

În schimb Sibiul, judeţul preşedintelui Iohannis şi al vicepremierului Turcan a fost invadat cu ajutoare guvernamentale: urgentarea procedurilor pentru punerea în funcțiune a primului aparat de testare PCR și achiziția de aparate de ventilare, trimitere de teste, identificarea de furnizori de bunuri pentru spitale și medicii de familie, decontare cheltuielile de carantină, distribuire fonduri europene pentru achiziția de aparatură medicală și echipamente de protecție, asigurare spor de risc pentru personalul medical aflat în prima linie a bătăliei cu COVID-19.

(Comunicat de presă emis de organizația județeană a PSD din Botoșani)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...