Organizarea alegerilor parlamentare, la Botoșani, se apropie de final. În cursul zilei de sâmbătă au fost trași la sorți președinții și locțiitorii tuturor secțiile de votare de pe raza județului, urmând ca până luni birourile secțiilor de votare să fie completate cu reprezentanții partidelor politice.
Potrivit prefectului Dan Nechifor s-a finalizat și tipărirea buletinelor de vot, tipărindu-se în total 798.876 de buletine pentru cele două Camere ale Parlamentului.
"Până pe 5 decembrie vor avea loc simulări ale punerii în funcțiune a sistemului electronic ce va fi folosit în ziua alegerilor, toți operatorii sunt desemnați și instruiți deja și vor fi prezenți în secțiile de votare pentru aceste simulări. Am făcut adresă către toate UAT-urile pentru a asigura deschiderea secțiilor de votare în momentul în care vor avea loc aceste simulări", a precizat prefectul Dan Nechifor.
Ministerul Afacerilor Interne a lansat campania "Alege să fii corect", reprezentantul Guvernului un teritoriu făcând un apel la botoșăneni să militeze pentru respectarea legislației electorale, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în ziua votului.
"Fac un apel la toți cetățenii care pot sesiza încălcări ale legislației electorale să anunțe la numărul de urgență 112 și îndemn la corectitudine", a spus prefectul de Botoșani.
Alegerile parlamentare se vor desfășura în data de 11 decembrie.
Pregătirile pentru alegerile parlamentare, pe ultima sută de metri. Apel făcut de prefect către botoșăneni!
Stiri BotosaniDuminică, 27 Noiembrie 2016Politică379 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
755
755
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
72
72
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
296
296
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...