(P) Iulian Iliescu, consilier local ALDE: „Statul român și-a abandonat cea mai importantă misiune, de a-și proteja cetățenii”

Puteau fi prevenite multe din infectările și decesele de COVID? Putea fi prevenită criza guvernamentală în care unii și alții își încordează mușchii pe viața, sănătatea și banii românilor?

La ambele întrebări, răspunsul este DA, iar cei vinovați că nu s-a întâmplat astfel trebuie să plătească nu doar cu demisia, ci și cu retragerea definitivă din viața publică.

Situația catastrofală în care ne aflăm acum, atât din punct de vedere politic, dar mai ales sanitar, este consecința directă a faptului că statul român, prin autoritățile sale, și-a abandonat prima și cea mai importantă misiune: de a-și proteja cetățenii și să le ofere certitudinea (nu impresia!) că e în măsură să prevină și să combată la timp dezastre de orice natură, inclusiv politică.

 

După aproape 2 ani de pandemie, românii au parte de o singură certitudine: aceea că nu contează în niciun calcul, în afară de raportările zilnice ale infectărilor și ale deceselor. Nu e comunitate în care România să nu-și plângă morții.

Megafoanele circului politic din Parlament răsună mai tare decât sirenele ambulanțelor care fac cozi interminabile la spitale, iar lozincile populiste acoperă durerea unui popor îngenuncheat și umilit nu de Coronavirus, ci de virusul alegerii răului celui mai mic.

Când și-a luat jucăriile și a ieșit de la guvernare, în plină criză sanitară, "Uniunea Salvați România" s-a transformat în "Uniunea Îngropăm România".

Când a mimat pregătirea pentru reîntoarcerea la guvernare și scoaterea țării din criză, într-o formulă cu zero șanse de izbândă la votul din Parlament, aceeași Uniune a mai împins o dată România spre marginea dezastrului.

Acum, nici timpul și nici valul 4 de Covid nu mai au răbdare cu România neguvernată. Însă, a face politică peste cadavre arată că s-a depășit de mult linia roșie într-o democrație și așa imperfectă, care ne-a adus de prea multe ori în situația de a tolera derapaje de la normalitate şi bun simţ. Arată, de asemenea, un dispreț incalificabil față de români, într-un moment în care aceștia resimt puternic abandonul statului și sunt nevoiți să încaseze lovitură după lovitură (scumpiri, sărăcie, frig, restricții sanitare).

Ceea ce se întâmplă acum e o rușine pentru România!

Dacă în alte state, autoritățile sunt judecate pentru crime împotriva umanității în gestionarea pandemiei de COVID, să vă speriați de judecata românilor demni, care au întors obrazul și au îndurat până acum!

(Comunicat de presă emis de Iulian Iliescu – consilier local ALDE, comuna Nicşeni)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

Wednesday, 24 June 2026

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

Wednesday, 24 June 2026

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

Wednesday, 24 June 2026

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...