(P) Comunicat PSD: PENSIONARII SOCIAL-DEMOCRAȚI BOTOȘĂNENI FAC APEL LA TOATE PARTIDELE SĂ LE GARANTEZE ROMÂNILOR DREPTUL LA PENSIE!

(P) Comunicat PSD:

“PSD este singurul partid care a semnat alături de fiecare cetățean „Pactul Național pentru Bunăstarea Românilor” care asigură continuarea majorărilor de pensii.

Pensionarii social democrați botoșăneni au făcut astăzi un apel către reprezentanții tuturor partidelor politice din Botoșani să semneze „PACTUL NAȚIONAL PENTRU BUNĂSTAREA ROMÂNILOR”.

„PACTUL NAȚIONAL PENTRU BUNĂSTAREA ROMÂNILOR reprezintă asigurarea fiecărui pensionar din Botoșani și din toată țara că indiferent ce partid sau formațiune politică va conduce România vor fi păstrate și continuate măsurile și programele de majorare a pensiilor. Pensionarii botoșăneni trebuie să aibă garanția că nu vor ajunge în situația din 2010, când politicienii de la PNL-PDL care conduceau țara noastră au luat decizia de a reduce și impozita pensiile. Liderii locali ai acestor partide au susținut aceste măsuri care au afectat viața fiecărui pensionar botoșănean. Nu mai vrem să trecem din nou prin astfel de situații, care să ne pună în imposibilitatea de a avea un trai decent”, se arată în punctul de vedere transmis de pensionarii social-democrați din județul Botoșani.

 

Organizația pensionarilor PSD din Botoșani a solicitat reprezentațiilor tuturor formațiunilor politice din județ să semneze în fața botoșănenilor angajamentul prin care se obligă să respecte drepturile câștigate prin lege de fiecare român, indiferent că este vorba de pensii, alocații, indemnizații, programe de suport pentru persoanele vârstnice.

„Este un gest de minimă decență din partea liderilor PNL, USR-PLUS, PMP, Pro România, ALDE și UDMR să semneze acest PACT, care să le ofere pensionarilor din județul nostru garanția că vor continua să respecte noua lege a pensiilor și vor asigura toate majorările prevăzute în actele normative aflate în vigoare. Așteptăm ca până pe 1 octombrie, când sărbătorim ziua internațională a persoanelor vârstnice, să vedem ce decizie iau liderii acestor partide pentru părinții și bunicii noștrii. E datoria oamenilor politici să asigure creșterea calității vieții pentru persoanele în vârstă și respectarea drepturilor lor, pentru a putea trăi în demnitate”, transmit reprezentanții social-democrați ai pensionarilor botoșăneni.”

Sursa: PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT, Organizaţia judeţeană Botoşani

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...