Comunicat PNL: Cadastrăm gratuit toate proprietățile

Toate proprietățile din România vor fi cadastrate, gratuit pentru cetățeni, în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară.

Cea mai importantă parte a acestui proiect este Programul ”Cadastrarea satului românesc”, pentru că în zona rurală se simte cel mai mult nevoia identificării terenurilor. Acestea fac obiectul subvențiilor Agenției de Plăți și Intervenții în Agricultură și la sate se găsesc cele mai multe zone cu populație defavorizată, care depinde de gratuitatea oferită de stat.

În paralel, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) continuă digitalizarea serviciilor instituției. Procesul include și creșterea interconectării sistemelor proprii, inclusiv a Registrului Agricol, cu cele ale altor instituții din administrația centrală și locală precum ANAF, consilii județene, primării ori instanțe judecătorești.

 

Această interconectare ajută la realizarea proiectelor de urbanism, infrastructură și la stabilirea bazei de date pentru o impozitare corectă. Pentru cetățeni, digitalizarea serviciilor va reduce timpul și procedurile birocratice necesare obținerii documentației pentru succesiuni ori acte de vânzare-cumpărare.

Sunt lucruri concrete pentru români. Misiunea Partidului Național Liberal este să construiască o Românie puternică și prosperă pentru toți cetățenii săi.

(Comunicat PNL Botoșani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...