Tânăr evacuat din locuință pentru că și-a agresat soția: Ce trebuie să faceți dacă sunteți victimă a violenței domestice!

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au emis, în cursul zilei de astăzi, ordin de protecție provizoriu pe numele unui tânăr  de 30 de ani  din comuna Dimăcheni, pentru faptul că a avut un comportament agresiv la adresa soției sale.

Ordinul de protecție a fost emis pe o perioadă de 5 zile, iar tânărul a fost evacuat din domiciliu având mai multe obligații, printre care și aceea de a nu se apropia de locuință. În situația în care nu sunt respectate aceste obligații, se vor demara cercetări pentru infracțiunea de încalcare a ordinului de protecție, iar față de aceștia poate fi dispusă o măsură privativă de libertate.

Tânărul este cercetat în continuare sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie, urmând ca în funcție de rezultate să fie dispuse măsuri legale.

 

Măsurile de siguranţă au ca scop eliminarea stării de pericol public şi prevenirea infracţionalităţii în general.

Astfel,  Legea nr. 217/2003 Rep., pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie, prevede instituirea Ordinului de protecţie. Potrivit prevederilor art.23, ordinul de protecţie reprezintă hotărârea emisă de instanţa de judecată cu caracter provizoriu, prin care aceasta dispune, la solicitarea unei persoane a cărei viaţă, integritate fizică sau psihică ori libertate este pusă în pericol printr-un act de violenţă din partea unui membru al familiei, una sau mai multe dintre următoarele măsuri/obligaţii/interdicţii:

- evacuarea temporară a agresorului din locuința familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de proprietate;

- reintegrarea victimei, și după caz, a copiilor în locuința familiei;

- obligarea agresorului la păstrarea unei distanțe minime determinate față de victimă, față de copiii acesteia sau față de alte rude ale acesteia, ori  față de reședința, locul de muncă sau unitatea de învățământ ale victimei.

- interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondență sau orice alt mod cu victima.

Victima violenței în familie se poate adresa:

- Poliției pentru a depune o plângere;

- unei unități spitalicești, pentru a primi îngrijiri medicale;

 - Medicului legist pentru a obține certificat medico legal;

 - Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului pentru a beneficia de servicii sociale complexe, mai ales în cazul în care sunt implicați copiii victimei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...

Începe Evaluarea Națională: 45 de centre de examen în județul Botoșani, pentru 3095 de elevi!

astăzi, 07:57

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie 2026, cu proba scrisă la limba și literatura română, în cele 45 de centre de examen. La nivelu...