Tânăr evacuat din locuință pentru că și-a agresat soția: Ce trebuie să faceți dacă sunteți victimă a violenței domestice!

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au emis, în cursul zilei de astăzi, ordin de protecție provizoriu pe numele unui tânăr  de 30 de ani  din comuna Dimăcheni, pentru faptul că a avut un comportament agresiv la adresa soției sale.

Ordinul de protecție a fost emis pe o perioadă de 5 zile, iar tânărul a fost evacuat din domiciliu având mai multe obligații, printre care și aceea de a nu se apropia de locuință. În situația în care nu sunt respectate aceste obligații, se vor demara cercetări pentru infracțiunea de încalcare a ordinului de protecție, iar față de aceștia poate fi dispusă o măsură privativă de libertate.

Tânărul este cercetat în continuare sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie, urmând ca în funcție de rezultate să fie dispuse măsuri legale.

 

Măsurile de siguranţă au ca scop eliminarea stării de pericol public şi prevenirea infracţionalităţii în general.

Astfel,  Legea nr. 217/2003 Rep., pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie, prevede instituirea Ordinului de protecţie. Potrivit prevederilor art.23, ordinul de protecţie reprezintă hotărârea emisă de instanţa de judecată cu caracter provizoriu, prin care aceasta dispune, la solicitarea unei persoane a cărei viaţă, integritate fizică sau psihică ori libertate este pusă în pericol printr-un act de violenţă din partea unui membru al familiei, una sau mai multe dintre următoarele măsuri/obligaţii/interdicţii:

- evacuarea temporară a agresorului din locuința familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de proprietate;

- reintegrarea victimei, și după caz, a copiilor în locuința familiei;

- obligarea agresorului la păstrarea unei distanțe minime determinate față de victimă, față de copiii acesteia sau față de alte rude ale acesteia, ori  față de reședința, locul de muncă sau unitatea de învățământ ale victimei.

- interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondență sau orice alt mod cu victima.

Victima violenței în familie se poate adresa:

- Poliției pentru a depune o plângere;

- unei unități spitalicești, pentru a primi îngrijiri medicale;

 - Medicului legist pentru a obține certificat medico legal;

 - Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului pentru a beneficia de servicii sociale complexe, mai ales în cazul în care sunt implicați copiii victimei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO - Ridicat de polițiști la aproape o lună după ce a făcut scandal pe terasa unui bar!

astăzi, 10:53

Miercuri, 24 iunie, polițiștii din Mihăileni au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr de 29 de ani, din comuna Vârfu Câmpului. Tânărul e...

Doi copii bătuți de locatarii nemulțumiți de gălăgia de sub geamul lor, agresorii au fost reținuți!

astăzi, 10:36

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a doi bărbați, de 39 și 62 de ani, din municipiul Botoșani. Cei doi  s...

Vineri: Cod Galben de caniculă, cu disconfort termic accentuat!

astăzi, 10:20

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru vineri, 26 iunie, o atenționare de Cod Galben valabil în intervalul orar 12.00 – 21.00. Fenomene vizate: val de căldură, temp...