S-a crezut în Vestul sălbatic: Scandal cu armă airsoft la Leorda!

Foc în plan vertical și geamurile unei mașini distruse! Polițiștii au aplicat o amendă de 5000 de lei și au deschis dosar penal pentru refuz de recoltare de probe biologice de sânge şi distrugere. Tânărul a încercat să scape, dar a fost urmărit și depistat în trafic.

S-a crezut în Vestul sălbatic: Scandal cu armă airsoft la Leorda!

   Foto: arhiva

Poliţiştii au dispus, ieri, măsura reţinerii pentru 24 de ore faţă de un tânăr de 23 de ani, din comuna Băluşeni. Acesta este cercetat sub aspectul comiterii infracţiunilor de refuz de recoltare de probe biologice de sânge şi distrugere.
 
Din cercetări a reieşit faptul că tânărul, în timp ce se afla în comuna Leorda, pe fondul unui conflict verbal spontan cu un alt bărbat, s-a folosit de o replică de airsoft (pistol) şi a executat un foc în plan vertical, iar ulterior, folosind aceeaşi replică, a distrus geamurile laterale ale unui autoturism parcat în zonă.
 
După acest moment, persoana în cauză şi-a continuat deplasarea către municipiul Botoşani, fiind depistat în trafic de un echipaj al poliţiei rutiere.

"Bărbatul a fost sancţionat contravenţional conform Legii 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor cu amendă în cuantum de 5.000 de lei, replica de airsoft, nesupusă autorizării, fiind confiscată de poliţişti. În cauză se continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunilor de refuz de recoltare de probe biologice de sânge şi distrugere, iar în cursul zilei de astăzi tânărul va fi prezentat instanţei de judecată cu propunere de luare a unei măsuri preventive", specifică un comunicat al IPJ Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...