Conferință despre voluntariat, găzduită de Protopopiatul Dorohoi

În duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, cu sprijinul Protopopiatului Dorohoi, care a pus la dispoziție și locul de desfășurare, a avut loc o conferință cu tema „Voluntariatul – Cum lucrează Dumnezeu prin noi?”.

Prof. Dr. Postolachi Vasile a oferit o prezentare de o frumusețe aparte, plină de profunzime și inspirație, reușind să cucerească inimile tuturor celor prezenți. Cu o căldură și o claritate remarcabile, acesta a vorbit despre felul în care Dumnezeu ne cheamă să fim mâinile și vocea Sa în lume, prin acte de bunătate, compasiune și dăruire.

 

Impactul asupra noastră, al tinerilor din ATOR- Dorohoi, a fost extraordinar. Mesajul său a trezit în sufletele noastre dorința de a se implica, de a fi o forță pozitivă în comunitate și de a-și asuma rolul de „lucrători” ai Domnului. Mulți dintre noi am plecat cu o convingere mai profundă că, prin voluntariat, nu doar că ajutăm pe cei din jur, dar ne apropiem și mai mult de ceea ce Dumnezeu a intenționat pentru fiecare dintre noi. Cuvintele deosebite au rămas în inimile noastre, oferindu-ne inspirația și curajul de a face o diferență reală în lume.

„În concluzia conferinței de astăzi am aflat că Dumnezeu nu se arată prin cei bogați și prin cei săraci și că rolul voluntariatelor este de a face bine fără să așteptăm ceva în schimb.”– I.S.

„M-a fascinat și impresionat modul de gândire și gestionare a faptelor dumnealui, se vede că a fost din totdeauna un om implicat și devotat și chiar m-a lăsat cu un semn de întrebare foarte mare :”oare știu cu adevărat ce înseamnă voluntariatul?”. Sper sa pot reuși să am un răspuns la această întrebare, sper sa mai am ocazia să-l ascult. A fost o onoare.”-R.G.

„Consider ca această conferință m-a făcut să înțeleg mai bine cum valorile religioase pot ghida implicarea activă în comunitate, oferindu-mi motivație și încredere să mă implic mai mult în proiecte de voluntariat. De asemenea, am cunoscut oameni inspirați de aceleași principii, iar discuțiile cu Domnul Prof. Dr. Vasile Postolachi m-au ajutat să văd impactul concret pe care îl poate avea voluntariatul asupra societății și vieții personale.”-G. B.

„Conferința ce a avut astăzi loc în cadrul protopopiatului Dorohoi a fost una foarte atrăgătoare care a stârnit admirația tuturor participanților și care ne-a făcut să simțim cu adevărat nevoia de a fi alături de aproapele nostru fără să așteptăm ceva la schimb .”-A.P.

„După conferința de astăzi am înțeles că prin voluntariat facem fapte bune fără să așteptăm să fim răsplătiți, deși Dumnezeu nu rămâne dator nimănui, ne va rescompensa atunci când ne așteptăm cel mai puțin.”-A. A.

„Această conferință a reliefat cu solemnitate modul în care, prin devotamentul și acțiunile noastre pline de altruism, ne ridicăm la rangul de co-participanți la lucrarea divină. Sub inspirația credinței, ne transformăm în canale prin care providența se manifestă, aducând lumină și speranță în viața comunității.” – A. A.

(Apetrei Maria Casiana, slovacrestina.com)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...