Vestea care le dă fiori angajaților de la stat. Ce a decis Coaliția în privința concedierilor din administrație!

Reforma din administrației a produs nenumărate tensiuni în cadrul Coaliției de guvernare. Se pare însă că, în cele din urmă, liderii PSD, PNL, USR și UDMR au ajuns la un numitor comun în ceea ce privește concedierile sau reducerile salariale din administrația locală și centrală. Într-o conferință de presă, Kelemn Hunor a anunțat care este reducerea asupra căreia s-a convenit în cadrul Coaliției.

Discuțiile pe marginea reformei din administrație au creat mari tensiuni în cadrul Coaliției de guvernare. De luni bune, liderii partidelor din Coaliție nu au reușit să cadă de acord supra anumitor aspecte, precum reducerile de personal sau salariale.

 

Miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat că în Coaliţie s-a decis reducerea de 10% în administrația locală şi centrală. Potrivit acestuia, anul viitor va fi unul de tranziţie, în sensul că există posibilitatea de a reduce salariul sau numărul de posturi. Din 2027, această posibilitate nu va mai exista.

„Important este că, în sfârşit, după trei luni de discuţii, am ajuns la acea concluzie la care trebuia să ajungem în august, să reducem din cheltuielile aparatului central şi local. Poate trebuia să începem cu această măsură în iunie, în iulie, nu ştiu. Dar asta e. Acum am trecut de această fază, urmează implementarea deciziei, prin lege, şi apoi prin hotărâre de guvern.

Noi de la bun început am propus 10% reducere efectivă în administraţia locală, ceea ce ieri s-a decis în coaliţie, înseamnă 10%, şi pentru 2026, 2027. 2026 e un an de tranziţie, în sensul că există posibilitatea de a reduce salariul sau de a reduce numărul de posturi. Din 2027 nu mai există această posibilitate, trebuie să fie pe plafonul stabilit pentru fiecare unitate administrativ teritorială. La nivelul administraţiei centrale, reducerea va fi mai mare de 10%, va fi mai suplu şi nu va fi uniform pentru că, vă daţi seama, e o diferenţă uriaşă între ministere. Sunt unele ministere unde poţi să mergi cu 20%, în alte ministere - educaţie, cultură, n-ai cum să mergi nici cu 10%, că acolo e nevoie de oameni în plus, că nu sunt supra-dimensionate. Dar în mare, la nivelul aparatului central, va fi 10%”, a declarat liderul UDMR, Kelemen Hunor, la Parlament, potrivit Bugetul.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...