Un cetățean cu o problemă, trimis la plimbare din plenul CL. Cosmin Andrei: „Nu trebuie să le facă Primăria Botoșani” (Video)

Bărbatul a venit să reprezinte cetățenii care locuiesc pe o stradă din municipiul reședință de județ în speranța că poate le va fi rezolvată problema, însă a fost trimis la plimbare pe la alte instituții.

În plenul ședinței ordinare a Consiliului Local din cursul zilei de joi un cetățean care locuiește pe strada Cireșoaia a venit în numele tuturor locuitorilor de acolo pentru a expune o problemă ce datează de peste trei decenii.

Bărbatul a precizat că pe strada pe care locuiește nu există canalizare și, deși au așteptat ani la rând să intervină cineva, degeaba.

Vrem să trăim și noi într-un stat civilizat. Cum am văzut, la începutul ședinței s-a cântat Imnul European. Noi credem că încă nu am intrat în Europa și vă spun de ce. Noi nu avem canalizare. Am așteptat 35 de ani. Primii ani am spus că e mai greu, dar după 35 de ani să nu vină nimeni să ne întrebe cum trăim, cum ne descurcăm, unde ne dăm dejecțiile? Suntem care am rămas cu WC-ul în curte. Rugămintea noastră este să ne trageți canalizare și nouă pe stradă. Atât am avut de spus”, a declarat bărbatul.

Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani, a precizat că sistemul de canalizare și dezvoltarea rețelei nu este de datoria Primăriei Municipiului Botoșani și nici a Consiliului Local. Asta deoarece aparțin de Nova Apaserv, iar acționar majoritar este Consiliul Județean.

„Municipiul Botoșani a delegat activitatea serviciilor de alimentare cu apă, inclusiv gestiunea canalizării, dar am delegat și extinderea acestor rețele către operatorul Nova Apaserv. Acest operator este deținut de Consiliul Județean, care este acționar majoritar la Nova Apaserv. Cu toții știm că au fost inițiative pentru dezvoltarea rețelei de apă și canalizare în municipiul Botoșani, investiție cu fonduri europene în precedentul exercițiu financiar care, din diverse motive, nu s-a implementat. În momentul de față sunt discuții pentru a continua această investiție și pentru municipiul Botoșani. Din păcate nu avem avansat un orizont de timp când se va începe această lucrare, dacă s-a semnat sau nu contractul de finanțare. Eu știu că nu s-a semnat. În ceea ce privește infrastructura pe noi ne interesează asfaltarea străzilor”, a declarat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

Edilul șef a mai precizat că a început asfaltarea unor străzi adiacente străzii Cireșoaia, dar pe care există deja canalizare și apă.

„În zona dumneavoastră lucrăm pe Grigore Antipa și pe Gheorghe Hasnaș. Sunt deja rețele de canalizare și apă acolo și așa este firesc. Să existe întâi apă și canalizare și apoi să se reabiliteze strada”, a adăugat Cosmin Andrei.

Soluția: „Cel mai potrivit ar fi să mergeți la operatorul de apă să întrebați sau la Consiliul Județean, autoritatea care deține acest operator și să îi întrebați care sunt planurile pentru municipiul Botoșani. Canalizarea și apa nu trebuie să le facă Primăria Botoșani, respectiv Consiliul Local.”

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...