O botoșăneancă acuză abuzuri și practici ilegale în Cimitirul Pacea: „Ne vom trezi și cu decedații scoși din locurile lor de înhumare” (Video)

O botoșăneancă acuză abuzuri și practici ilegale în Cimitirul Pacea: „Ne vom trezi și cu decedații scoși din locurile lor de înhumare” (Video)

   Foto: Arhivă Știri.Botoșani.Ro

O situație ieșită din comun a fost prezentată în plenul ședinței de Consiliu Local de către o botoșăneancă. Claudia Cical este angajată a Primăriei Municipiului Botoșani pe postul de consilier juridic.

Femeia a povestit că are concesionate de cel puțin 20 de ani patru locuri de înhumare în Cimitirul Pacea, contractul fiind valabil până în 2033. Din cele patru locuri doar unul este ocupat, acolo fiind înhumat tatăl acesteia. Cu toate acestea, botoșăneanca s-a trezit într-o zi că unul dintre locurile pe care le plătește a fost ridicat un monument funerar „în mod abuziv”, după cum susține aceasta.

 

Având în vedere că DSP-ul, Direcția de Servicii Publice, vă este subordonată, am hotărât să iau cuvântul astăzi. Am înțeles și am semnale de la mai multe persoane că a devenit o practică. Este anormal. Vorbim de un loc de înhumare, nu de un loc de parcare. Poate ne vom trezi și cu decedații scoși din locurile lor de înhumare și puși în altă parte. Este inadmisibil ca după 20 de ani de plată, după ce a decedat tatăl meu, să se întâmple asta”, a declarat Claudia Cical în cadrul ședinței de Consiliu Local.

Mai mult decât atât, femeia reclamă și comportamentul unui angajat al Direcției de Servicii Publice.

„Este inadmisibil să te trezești că ți se spune că poate nu știi tu unde ai avut locul de înhumare. Este în cimitirul Pacea. Când a murit tatăl meu am găsit loc în spatele casei cimitireanului. Acum m-am trezit că pe locul concesionat este un monument funerar care nu aparține familiei mele. Am cerut explicații și mi s-a spus că este o greșeală, că ba sunt eu în greșeală. Mi s-a oferit un alt loc de înhumare, de parcă eu acum mă duc să îmi caut morții prin cimitir. Vorbim despre un cimitir declarat închis în 2022 și suntem în 2025. Mi se oferă totuși un loc la schimb. Nu mai spun de domnul de la cimitir, care este interfața DSP-ului, care a avut un comportament urât. Nu mi se pare normal”, a adăugat femeia.

Botoșăneanca solicită să i se dea înapoi locul pe care l-a plătit mai bine de 20 de ani și pentru care încă plătește.

Este un abuz și o practică și trebuie să se ia măsuri. Nu e vorba că și-a făcut acolo un monument, că el e gol, dar s-a făcut abuz”, completează Claudia Cical.

Relu Chiriac, președintele de ședință, a declarat că s-a luat act de sesizarea sa și că și-a notat chiar și numele persoanei al cărui comportament l-a reclamat.

„Noi am luat act de cererea dumneavoastră și am notat și numele persoanei respective”, a menționat Relu Chiriac, președinte de ședință.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

astăzi, 15:07

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...