Mașinile și parcurile slab iluminate, luate în vizor de un consilier local! „Au sesizat către Primărie situația” (Video)

Mașinile și parcurile slab iluminate, luate în vizor de un consilier local! „Au sesizat către Primărie situația” (Video)

 Autor: Florin Timofte  Foto: Arhivă Știri.Botoșani.Ro

Consilierii locali s-au întrunit, joi, în ședința ordinară aferentă lunii octombrie. Spre finalul ședinței aleșii au prezentat o parte dintre nemulțumirile cetățenilor care au ajuns la ei, dar și problemele pe care le-au descoperit în municipiul Botoșani.

Relu Chiriac, consilier local din partea PNL, a transmis că a primit din partea mai multor părinți nemulțumiri cu privire la parcurile de joacă dintr-o zonă  din oraș. Părinții s-au plâns de faptul că iluminatul este slab, iar după ora 17:00 când se lasă întunericul copiii riscă să se lovească. Ceea ce s-a și întâmplat deja.

 

Ca să fiu mai rapid voi citi doar mesajele. La parcurile de joacă la fostele sere (nota red. la ieșire din parcul Mihai Eminescu spre strada Primăverii) mai sunt copii care rămân după ora 17:00 să se joace, dar cum să se joace pe întuneric? Aseară s-a lovit o fetiță la cap, asta fiind acum trei zile, iar alaltăieri s-a întâmplat același lucru. Am trecut aseară pe acolo și știm cu toții că după ora 17:00 se lasă seara, iar luminile de acolo sunt destul de slabe. A mai crescut și vegetația care umbrește lumina”, a declarat Relu Chiriac, consilier local din partea PNL.

O altă situație asemănătoare, despre care și reporterii Știri.Botoșani.Ro au scris anul trecut, este și în spațiul de joacă din Parcul „Mihai Eminescu”. Grupul „Fun Run” chiar a înaintat și o petiție către Primăria Municipiului Botoșani pentru a soluționa problema.

Citește și Zeci de botoșăneni pasionați de sport au adresat o petiție către municipalitate, care este motivul!

Mai este o situație în părculețul din Parcul Mihai Eminescu, am înțeles că cei care aleargă acolo au sesizat către Primărie situația”, a adăugat Relu Chiriac.

Mașinile parcate aiurea, luate în vizor

O altă situație pe care a sesizat-o alesul liberal se referă la străzile înguste, din municipiu, unde există mașini parcate pe o parte și pe alta, ceea ce duce la îngreunarea traficului.

Nu aș fi zis-o dacă nu aș fi martorul unei situații din trafic, în cartiere. Mai sunt străzi unde mașinile sunt parcate pe o parte și pe alta. Acolo s-au întâlnit două mașini față în față și nimeni nu voia să dea înapoi. Nici nu poți reglementa că strada nu e cu sens unic, pe strada Constantin Gane s-a întâmplat”, a menționat consilierul local.

Alesul liberal susține că, în astfel de cartiere, ar trebui să se facă străzi cu sens unic pentru a evita astfel de situații.

Cred că ar trebui reglementate cumva în cartiere străzile cu sens unic având în vedere că mai sunt mașini parcate pe o parte și pe alta”, completează Chiriac.

Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani, a precizat că știe situația iluminatului din parcurile de joacă abia înființate. Cât despre situația semnalată de pe Constantin Gane, edilul șef susține că acolo sunt străzi cu sens unic, însă a solicitat o localizare exactă pentru a putea dezbate situația în comisia de sistematizare.

Știu de problema iluminatului din parcul nou înființat. Pe Constantin Gane știu că sunt sensuri unice, dar am nevoie de zona exactă și vă rog să îmi dați după ședință o adresă exactă pentru a vedea în ședința de sistematizare”, a menționat Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...