Managerii societatilor din subordinea Consiliului Local au mai incasat o majorare la leafa!

Dupa cum va informam inca de ieri, municipalitatea a fost nevoita sa majoreze indemnizatia managerilor societatilor din subordinea Consiliului Local, incepand cu data de 1 ianuarie 2009.

Este vorba despre directorul general de la SC Urban Serv SA, Gheorghe Pricopi, care avea pana acum un salariu de 4.900 lei, directorul SC Termica SA, Ioan Diaconu, cu 6.300 lei, directorul SC Locativa SA, Florinel Gornea - 5.166 lei, si directorul SC Eltrans SA, Eugen Comarita - 5.000 lei.

Consilierii judeteni au tinut cont de lege, care precizeaza ca directorul general al unei societati beneficiaza de o remuneratie lunara acordata prin contractul de mandat compusa dintr-o suma fixa egala cu indemnizatia lunara acordata pentru functia de subsecretar de stat, la ora actuala aceasta fiind de 5.648 lei, si de o suma acordata in functie de importanta activitatii, responsabilitatea functiei si nivelul subventiilor.

Remuneratia lunara a directorului poate fi diminuata proportional cu gradul global de neindeplinire a obiectivelor si criteriilor de performanta, dar nu mai mult de 30% din nivelul acesteia. Daca obtine profit, la finele anului, directorul poate incasa un premiu anual de cel mult 12 remuneratii brute lunare, in functie de realizari.

Aplicarea acestei legi in cazul managerilor botosaneni a starnit controverse in sedinta de Consiliu Local.Astfel, social-democratul Gheorghe Vazdoaga a apreciat ca si asa indemnizatiile sunt destul de mari, propunand amanarea proiectului.

Cu toate acestea, proiectul a fost aprobat.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...