Instituția Prefectului de la Botoșani deschide un punct de lucru la Dorohoi

De la mijlocul acestei săptămâni, mai exact începând de miercuri, 29 iulie, la Dorohoi, va deveni funcțional un nou Punct de lucru al Instituției Prefectului de la Botoșani.

Acesta a fost organizat în incinta fostei Bănci Agricole situate vis-a-vis de clădirea Primăriei Municipiului Dorohoi, care va deservi inclusiv botoșănenii din comunele limitrofe. Totodată, Prefectura Județului Botoșani a anunțat că în cel mai scurt timp se va aduce la cunoștința botoșănenilor un program de audiență și pentru orașele Ștefănești, Darabani și Flămânzi.

 

“Pentru a veni în sprijinul cetățenilor și ținând cont de multitudinea de solicitări care ajung în atenția primarilor, am decis operaționalizarea Punctului de Lucru de la Dorohoi pentru a prelua aceste solicitări, cele mai multe dintre ele nefiind în competența administrației locale”, a declarat prefectul județului, dl Dan Nechifor.

Astfel, la Dorohoi, în fiecare miercuri și vineri, în intervalul orar 09.00- 14.00, subprefectul județului, Laura Cronț, va desfășura activitatea de primire în audiență a cetățenilor, în condiții speciale, având în vedere instituirea stării de alertă pe teritoriul țării.

“Se va respecta distanța socială între vorbitori și a intervalului de timp, respectiv 15 minute, în incinta locației va fi permis unui număr de maxim două persoane pentru aceeași audiență, persoanele care participă la audiență sunt nevoiți să poarte echipament de protecție (mască și mănuși), după fiecare audiență, spațiul va fi dezinfectat”, a mai anunțat Cancelaria Prefectului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...

Sfințirea Drapelului în Biserica Militară din Botoșani: ”Aceasta este lecția cea mai mare pe care o primim astăzi!” - FOTO, VIDEO

astăzi, 10:37

Vineri dimnieață, la Capela Militară din municipiul Botoșani, a avut loc slujba de sfinţire a Drapelului României. În prezența numeroșilor ostași și reprezentanți ai...