Trei comunităţi botoşănene se vor putea bucura de grădiniţe noi, cu câte trei grupe, construite printr-un program al Guvernului României, cu finanţare de la Banca Mondială. Reprezentanţii Guvernului în teritoriu au fost prezenţi la recepţiile lucrărilor, alături de comisiile numite prin ordin de către Unitatea de Management al Proiectelor pentru Modernizarea Reţelei Şcolare şi Universitare din cadrul Ministerului Educaţiei Naţionale.
Astfel, prefectul Dan Şlincu a participat la recepţia grădiniţei din Cristineşti, iar subprefectul Daniela Lozneanu la recepţia unităţilor de învăţământ timpuriu din Draxini, comuna Băluşeni, şi Broscăuţi.
În toate cele trei cazuri, autorităţile locale au pus la dispoziţie terenul pe care s-au construit grădiniţele şi partea de utilităţi, urmând ca după recepţia lucrărilor de interior, să continue cu amenajarea curţilor şi a spaţiilor de joacă exterioare.
Inaugurarea propriu-zisă a celor trei unităţi va avea loc la începutul anului şcolar viitor, atunci când micii beneficiari sunt aşteptaţi la grupe.
„Consider că educaţia este definitorie pentru viitorul unei ţări şi nu cred că mediul rural ar trebui să fie dezavantajat în vreun fel faţă de urban. Şi copiii din rural merită grădiniţe noi, cu grupuri sanitare interioare”, a spus prefectul Dan Şlincu. (Comunicat de presa)
Conducerea Instituţiei Prefectului, la recepţia a trei grădiniţe în judeţ! FOTO
Stiri BotosaniJoi, 31 Mai 2018Administrație1660 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
756
756
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
72
72
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
296
296
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...