ATOP, prima instituție în care sunt desființate indemnizațiile membrilor!

Guvernul a aprobat, joi, eliminarea indemnizaţiilor membrilor Autorităţilor Teritoriale de Ordine Publică.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a anunțat că, prin această măsură, se reduc costurile serviciilor publice cu aproape 22 de milioane de lei pe an, în total, iar economiile pentru 2025 sunt de 6,8 milioane de lei.

Începând cu data de 1 august 2025, activitatea desfăşurată în şedinţele plenare şi în comisiile acestei autorităţi consultative, care vizează activitatea poliţiei locale, va fi neremunerată.

Măsura adoptată astăzi este prima propusă de Ministerului Dezvoltării, pentru reducerea costurilor administrative, după învestirea noului Guvern. Începând cu data de 1 august 2025, activitatea desfăşurată în şedinţele plenare şi în comisiile acestei autorităţi consultative, care vizează activitatea poliţiei locale, va fi neremunerată.

 

Ministerul dezvoltării, Cseke Attila a subliniat că este o reducere semnificativă a cheltuielilor la nivelul administraţiei publice locale. 

„Reducem costurile serviciilor publice cu aproape 22 de milioane de lei pe an, în total, în România, iar economiile pentru 2025 sunt de 6,8 milioane de lei”, a declarat ministrul, potrivit Antena3CNN.

Această măsură a fost necesară, a spus ministrul, întrucât, „până acum, membrii ATOP primeau indemnizaţii de şedinţă stabilite de Consiliul General al Municipiului Bucureşti sau de consiliile judeţene, în cuantumuri de 5-10% din indemnizaţia lunară a primarului general sau a preşedintelui consiliului judeţean”. 

„Pentru că membrii ATOP participă la şedinţe ordinare trimestriale, dar şi la şedinţe extraordinare, ori de câte ori este nevoie pe an, la convocarea preşedintelui sau la solicitarea unui număr minim de membri, cheltuielile cu aceste indemnizaţii variau foarte mult de la un judeţ la altul, fiind între 400-500 lei şi câteva mii de lei, fără un criteriu unitar de stabilire a acestor valori.

Până acum, în unele judeţe, un membru ATOP primea 3.285 lei net pentru o singură şedinţă lunară, ceea ce însemna un fond lunar de 50.000 lei şi un buget anual de 600.000 lei pentru această structură”, arată ministerul. 

ATOP este un organism cu rol consultativ, fără personalitate juridică, care se organizează şi funcţionează la nivelul municipiului Bucureşti şi al fiecărui judeţ, şi a cărui activitate se desfăşoară în interesul comunităţii, în scopul sporirii eficienţei serviciului poliţiei locale din unitatea administrativ-teritorială în care funcţionează, se arată în comunicat. 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...