Zeci de tone de materiale, pentru casele sinistratilor, au disparut din depozite!

In urma inventarului facut de comisia constituita prin ordin al prefectului, in ceea ce priveste materialele destinate constructiei caselor sinistratilor, s-a descoperit ca o parte dintre acestea au disparut, din depozitele din Dorohoi.

Este vorba de aproape 24 de tone de armatura, aproape 1.000 de metri cubi de cherestea, peste 3.200 de metri cubi de nisip, peste 12.500 de caramizi, aproape 5.000 de metri patrati de vata minerala, si mai bine de 5.300 de kilograme de var, care la o prima inventariere nu au mai fost gasite in depozite.

In ceea ce priveste documentele, in urma verificarilor s-a constatat ca gestionarii nu au prezentat la timp toate documentele de iesire din gestiune, declaratiile de inceput inventar nu au fost completate total sau partial de catre gestionari, cu datele solicitate in formular (nu au fost trecute ultimele documente de intrare sau iesire din gestiune, nu s-a specificat faptul ca au eliberat sau nu bunuri fara documente legale, au sau nu au plusuri/minusuri in gestiune), gestionarii nu au prezentat documentele justificative pentru cantitatile lipsa la inventar, iar din analiza centralizatoarelor cu materiale distribuite persoanelor fizice si firmelor de constructii s-a constatat ca unele materiale au fost distribuite peste sau sub necesarul stabilit.

De asemenea, pentru materialele distribuite nu exista corespondenta cu persoanele fizice sau firmele de constructii in vederea restituirii materialelor distribuite in plus.

“Comisia a facut niste verificari, prin sondaj, in teren si s-a constatat ca sunt minusuri. Vom sesiza institutiile abilitate, care vor fi in masura sa stabileasca ce s-a intamplat acolo", a spus prefectul Cristian Roman.

Situatia de la Dorohoi va fi adusa si in atentia Politiei, a Parchetului, a Garzii Financiare si a Curtii de Conturi.

“La nivelul Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta s-a simtit nevoia de a face o evaluare operativa si imediata, comisia nu avea abilitati sa efectueze cercetare privind folosirea banului public. Este doar o evaluare operativa, se face acest raport si va fi transmis institutiilor abilitate. Nu vrem sa acuzam pe cineva, e o constatare operativa, asta e la prima vedere", a precizat col. Radu Anton, seful Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta Botosani.


 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

La mulți ani! „Chirurgul sufletelor”, preotul botoșănean, împlinește astăzi 55 de ani!

astăzi, 12:16

Astăzi, 28 iunie, preotul din Hlipicenii Botoșanilor, „Chirurgul sufletelor”, împlinește vârsta de 55 de ani. Este unul dintre cei mai îndrăgiți duhovnici, căutat a...