Urban Serv vrea să colaboreze cu o firmă de salubritate mare! Vezi pentru ce

Directorul Urban Serv, Simion Drelciuc, ia în calcul o posibilă colaborare cu o firmă de salubritate dintr-un alt județ, în vederea participării la licitația pentru administrarea depozitului ecologic de la Stăuceni.

Potrivit acestuia, la momentul actual societatea Urban Serv nu are capacitatea necesară de a administra singură un astfel de depozit.

“Pentru partea de administrare a depozitului nu putem emite un punct de vedere de participare sau neparticipare, pentru că încă nu am văzut condițiile de participare din caietul de sarcini, dar comparând cu alte delegări de serviciu în alte județe unde sunt servicii similare, singuri nu vom putea participa la administrarea depozitului neîndeplinit condițiile. Funcție de împrejurări vom vedea care sunt firmele care vor să vină și vom încerca să facem o colaborare cu acestea, dat fiind faptul că noi avem oameni specializați în administrarea unui depozit de deșeuri, avem utilaje specializate", a precizat Simion Drelciuc.

Întrucât depozitul ecologic de la Stăuceni încă nu a devenit funcțional, Urban Serv a construit un nou depozit temporar la vechea groapă de gunoi de la marginea municipiului.

“Am obținut începând cu luna ianuarie autorizație pentru un nou depozit temporar pe care l-am construit lângă cel existent. Din informațiile pe care le avem se dorește ca cel târziu la jumătatea anului 2014 depozitul de la Stăuceni să intre în funcțiune. S-a recepționat ca lucrare dar nu s-au finalizat toate formalitățile de delegare a serviciilor", a precizat Drelciuc.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...