Un batran de 80 de ani face greva foamei in fata Consiliului Judetean!

Un batran de 80 de ani face greva foamei in fata Consiliului Judetean!

 Vasile Moscalu, in greva foamei la 80 de ani!  

Vasile Moscalu protesteaza pentru ca masinile de mare tonaj i-au distrus casa. In cursul zilei de ieri, batranul care peste doua zile va implini 80 de ani a agatat in fata casei sale o pancarta pe care scria: Stefan si MBB ne darama casa.

A dat-o repede jos, pentru ca i-a venit la poarta un politist care l-a atentionat ca va fi dat in judecata pentru calomnie. Acum face greva foamei.

"Eu am muncit 25 de ani in varful muntilor, la hidrocentrale, si m-au premiat pentru merite deosebite in proiectare si constructie, cu Steaua Romaniei, cu toate ca eram dusmanul poporului", povesteste batranul.

A primit repartitie pentru un apartament in Iasi, dar l-a refuzat pentru ca, la batranete, a visat sa traiasca linistit la casa.

"Am cumparat o casa veche, am reconstruit-o din caramida, am avut prima casa din comuna construita din caramida, in 1972", mai spune Vasile Moscalu, care este hotarat sa faca greva foamnei pana cand cineva il va lua in seama. Daca nu, va merge pana la Tariceanu.

In ultimele zile, voronenii au afisat mai multe panouri in comuna, pe care erau afisate diverse mesaje pentru autoritati, iar pe porti au fost aplicate pancarte cu "Tabuleac doarme, Contac darama!", "Domnule Tabuleac ne-ati tradat!", "Nu contam, nu votam!", sau "Stefan si MBB ne darama casele!", fiind vorba despre Aurel Stefan, primarul comunei Vorona.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...