Traian Băsescu își vrea banii înapoi! Fostul preşedinte i-a cerut lui Nicușor Dan indemnizaţia din ultimii 3 ani şi, în plus, ar putea primi şi o vilă!

Ex-şeful de stat a solicitat Administrației Prezidențiale să-i plătească din urmă indemnizația de fost preşedinte în cunatum de 75% din indemnizația acordată Președintelui României, adică banii pe ultimele 40 de luni, din martie 2022 până în prezent.

Traian Băsescu se folosește de rezoluția CCR de la data de 1 iulie 2025, când judecătorii au decis că modificarea legislativă prin care fostului președinte i-au fost retrase anumite beneficii este contrară Constituției, şi pretinde de la Administraţia Prezidențială indemnizația pe ultimii 3 ani.

De asemenea, Băsescu urmează să primească şi o locuință de la stat, scrie Bugetul.ro

Băsescu vrea banii pe ultimele 40 de luni

Ex-şeful de stat a solicitat Administrației Prezidențiale să-i plătească din urmă indemnizația de fost preşedinte în cunatum de 75% din indemnizația acordată Președintelui României, adică banii pe ultimele 40 de luni, din martie 2022 până în prezent.

 

Guvernul Bolojan va decide în ședința de vineri să-i aloce lui Traian Băsescu o vilă de protocol. Pe ordinea de zi a ședinței de vineri a Guvernului figurează următorul proiect de hotărâre de Guvern:

"Se aprobă schimbarea destinației unui imobil având datele de identificare prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre, aflat în domeniul public al statului şi administrarea Regiei Autonome „Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat”, din locuință de protocol în reședință oficială”.

Datele de identificare ale locuinței, publicate de Guvern, arată că este vorba despre un imobil și garaj cu terenul aferent de o suprafață de 541 mp. Imobilul dispune de subsol (99 mp), parter (124 mp) și etaj (116 mp).

Ce sumă vrea Băsescu

Traian Băsescu a solicitat și Administrației Prezidențiale să reprimească indemnizația de fost șef de stat, care este 75% din salariul președintelui în funcție (adică 75% din aproape 25.000 de lei brut).

"Domnul Traian Băsescu a învederat Administrației Prezidențiale faptul că este îndreptățit la plata indemnizației lunare în cuantum de 75% din indemnizația acordată Președintelui României aflat în exercițiul funcției, începând cu data de 23.03.2022, dată de la care Administrația Prezidențială a încetat plata indemnizației.

Cu privire la cuantumul sumei, în acest moment nu poate fi comunicat, având în vedere existența, pe rolul Curții de Apel București, a Dosarului nr. 4765/2/2022", conform unui răspuns al Administrației Prezidențial oferit celor de la Antena 3.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

La mulți ani! „Chirurgul sufletelor”, preotul botoșănean, împlinește astăzi 55 de ani!

astăzi, 12:16

Astăzi, 28 iunie, preotul din Hlipicenii Botoșanilor, „Chirurgul sufletelor”, împlinește vârsta de 55 de ani. Este unul dintre cei mai îndrăgiți duhovnici, căutat a...

Tânăr înecat, noaptea trecută, într-un iaz din Guranda. A intervenit (și) un polițist! (VIDEO)

astăzi, 12:06

Atunci când fiecare secundă contează, implicarea și spiritul de echipă pot face diferența dintre viață și moarte. În noaptea de 27 înspre 28 iunie, în timpul ex...