Titlul de doctor, scos dintre conditiile de participare la concursul pentru functia de manager la Filarmonica!
Stiri Botosani Thursday, 28 November 2013 ActualitateFlorin Ghiorghiţă a spus că au fost impuse nişte condiţii maximale şi nu minimale de participare la concurs, care îngrădesc dreptul anumitor persoane să participe.
"M-au surprins foarte mult condiţiile de concurs, care nu sunt deloc similare nici la Teatrul de Păpuşi şi la Teatrul Mihai Eminescu cu Filarmonica. Dacă la primele două instituţii este necesară o experienţă, o vechime în activitate, la Filarmonica Botoşani am găsit o chestie destul de interesantă. Se cer studii de doctorat finalizate prin acordarea titlului de doctor prin ordin al ministrului educaţiei. Titlul de doctorat este unul onorific, pe care dacă vrei îl iei dacă nu îl vrei nu îi iei. Nu este un titlu care poate fi pus la participarea la un anumit concurs. Această condiţie este una strict restrictivă şi vă asigur că la Botoşani la Filarmonică nu este niciun violonist, niciun trombonist, care să aibă doctoratul. Prin această condiţie noi am pus o restricţie pentru anumiţi oameni de a participa la concurs şi nu este legal", a spus Florin Ghiorghiţă.
Primarul Ovidiu Portariuc i-a explicat că această condiţie a fost impusă pentru a ridica "un pic ştacheta la această instituţie".
"Este din dorinţa de a creşte calitatea actulului artistic. Titlul de doctor nu se dă oricum şi oricui. Înseamnă un plus de calitate, de valoare, şi am vrut să creştem acest nivel de calitate la Filarmonica Botoşani, pentru care avem un proiect de viitor să o denumim Filarmonica de Stat "George Enescu". Pentru asta ne trebuie un om cu o pregătire deosebită să îndeplinească aceste condiţii. Propunerea mea este să ridicăm ştacheta pentru un act artistic de mare valoare", a spus primarul Ovidiu Portariuc.
"Nu suntem Filarmonica din Viena şi nu îl împiedică nimeni pe cel care este doctor să participe la un concurs la care mai sunt şi alţi candidaţi", a fost şi intervenţia lui Corneliu Futurnă, completat de Cătălin Alexa: "Ce trebuie să facă acest domn doctor? O să vină un doctor în tromboane care o să îi înveţe pe toţi să trombonească. Să punem şi doctor în management atunci".
În cele din urmă, această condiţie privind deţinerea titlului de doctor a fost eliminată, fiind introdusă o altă condiţie, ca persoanele care se înscriu la concurs să aibă minimum 3 ani vechime într-o funcţie managerială la o instituţie de cultură.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!
O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...
Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)
Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...
Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului
Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.08 secunde