Șofer de microbuz prins cu un document fals ascuns în husa telefonului!

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca efectuează cercetări în privinţa unui bărbat care avea asupra sa un certificat de înmatriculare fals.

În data de 27 mai a.c., în jurul orei 22.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca – I.T.P.F. Iași s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, la volanul unui microbuz, un bărbat, cetățean moldovean, în vârstă de 23 de ani.

Asupra acestuia a fost găsit, în husa telefonului mobil, un alt certificat de înmatriculare pentru microbuzul condus, având caracteristici similare celor eliberate de către autoritățile din R. Moldova, în care erau menționate mai multe locuri pe scaune.

 

Polițiștii de frontieră au avut suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului și au fost efectuate verificări suplimentare, ocazie cu care polițiștii de frontieră au stabilit faptul că certificatul de înmatriculare în cauză nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals total.

Tânărul a declarat că a primit al doilea certificat, cel care îi dădea dreptul de a transporta mai multe persoane în microbuz, de la fostul șofer al autovehiculului, fără a avea detalii despre modalitatea de procurare.  Întrucât a avut suspiciuni că documentul este fals, l-a ascuns în husa telefonului.

”În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de instigare la fals material în înscrisuri oficiale, la finalizare urmând a se lua măsurile legale care se impun”, a declarat purtătorul de cuvânt al S.T.P.F.  Botoșani, comisar-șef de poliție Minodora Răcnea.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...