Sindicatele propun reducerea programului săptămânal de lucru, in locul concediului fortat!

In locul concediului fortat de 10 zile, liderii Blocului Naţional Sindical şi ai Cartel Alfa propun reducerea numărului orelor de muncă lucrate de angajaţii din sectorul bugetar la 38 sau chiar 20 de ore pe săptămână şi spun că dacă ar fi reduse zilele de lucru, s-ar reflecta şi în calculul pensiilor.

"Nu putem accepta concediul fără plată de 10 zile. Trebuie ca fiecare instituţie să discute cu sindicatele şi să convină asupra reducerilor de personal sau să facă alte reduceri pe care nu le-au avut până acum în vedere. O altă variantă pe care o vom avansa în discuţiile de săptămâna viitoare cu premierul va fi reducerea săptămânii de lucru de la 40 de ore la 38 de ore pentru că dacă ai 10 zile fără plată aceste zile nu vor vi luate în calcul la pensie şi vor duce la diminuarea acestora", a declarat vicepreşedintele Cartel Alfa, Luca Octavian.

El a precizat că ar fi de acord şi ca reducerea orelor de lucru săptămânale să fie aplicată şi anul viitor dacă această măsură ar ajuta la reducerea cheltuielilor salariale.

La rândul său, preşedintele BNS, Dumitru Costin, a afirmat că o soluţie de reducere a cheltuielilor salariale ar reprezenta-o reducerea zilei de lucru de la opt ore la patru ore pentru o anumită perioadă de timp.

O altă soluţie înaintată de liderul sindical vizează reducerea orelor suplimentare efectuate de angajaţii din sistemul bugetar şi diminuarea drastică a deplăsărilor nejustificate.

"Trebuie să vedem cum putea face disponibilizări în condiţiile în care în ultimii patru ani s-au creat suplimentar 57.000 de posturi în sănătate, ce sunt şi ocupate, iar aceste posturi sunt create numai în oraşele mari şi în centrele universitare, în condiţiile în care ne confruntăm cu o acută criză de personal în localităţile mici", a explicat preşedintele BNS.

"În plus, se face o mari risipă de bani în zona autorităţilor locale, unde s-au făcut foarte multe angajări mergând pe criteriu clientelar. Din informaţiile pe care le am, există 1.000 de primării pe lista de aşteptare a fondului de rezervă la bugetul de stat, care riscă să intre în incapacitate de plată pentru că au avut cheltuieli exagerate fără a ţine cont de situaţia economică actuală", a precizat Costin. (Realitatea)

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...