Sindicalistii din Sanatate picheteaza Ministerul Sanatatii!

Prevederile noii legi a sanatatii ii scot pe sindicalisti in strada. 30 de membri de la Sanitas Botosani vor picheta, pe 7 mai, sediul Ministerului Sanatatii, nemultumiti ca noua lege dezavantajeaza angajatii din sistemul sanitar. Protestele vor tine pana pe data de 18 mai.

In acelasi timp, sindicalistii botosaneni vor strange semnaturi impotriva proiectului noii legi a sanatatii.

"Pichetarea Ministerului Sanatatii va avea loc timp de doua saptamani, pichetare care se face treptat, in fiecare zi, de alte judete. Facem in acest mod ca sa inteleaga Ministerul Sanatatii foarte bine ca problemele sunt in toate judetele tarii, nu numai in Bucuresti. Pe 7 mai se vor deschide actiunile de protest, iar noi suntem primii care participam. Vor mai fi prezenti colegi de la Bucuresti, Bistrita Nasaud si Bihor. Aceasta lege nu ne satisface. Se doreste introducerea pe scara cat mai mare a privatizarii si transformarea sistemului public, abrupt, intr-un sistem privat", a declarat Octavian Dumitru, liderul Sanitas.

Una dintre cele mai arzatoare nemultumiri a celor care lucreaza in sistemul sanitar este cea legata de salarizare, dar si conditiile grele din unitatile sanitare cu care se confrunta personalului, din cauza deficitului de forta de munca din acest sector.

"Sunt sectii, compartimente, laboratoare, care sunt lipsite de personal. Se lucreaza in ture si cred ca Directia de Munca si Inspectoratul de munca daca ar sti exact ce se intampla, cred ca ar lua niste masuri impotriva celor care accepta asemenea situatii. Rezolvare nu gasim", a adaugat liderul Sanitas.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...