Silviu Bian, demis de la conducerea ANOFM dupa ce a primit mandat de arestare

Premierul Emil Boc l-a demis pe Silviu Bian din funcÅ£ia de preÅŸedinte al AgenÅ£iei NaÅ£ionale pentru Ocuparea ForÅ£ei de Muncă (ANOFM), a anuntat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean. Silviu Bian a primit duminica mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Secretarul de stat Silviu Bian, preÅŸedinte al AgenÅ£iei NaÅ£ionale de Ocupare a ForÅ£ei de Muncă, a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, Tribunalul BucureÅŸti admiÅ£ând, duminică, propunerea procurorilor anticorupÅ£ie, care îl acuză pe demnitar de luare de mită.

Bian a primit în calitate de preÅŸedinte al AgenÅ£iei NaÅ£ionale de Ocupare a ForÅ£ei de Muncă de 22.000 euro ÅŸi 19.000 lei de la funcÅ£ionarii structurilor judeÅ£ene ale ANOFM pentru a cofinanÅ£a posturile, funcÅ£ionarul fiind prins când primea alÅ£i 82.000 de lei.

"În data de 17 septembrie 2011, inculpatul Bian Silviu, în calitate de preÅŸedinte al AgenÅ£iei NaÅ£ionale de Ocupare a ForÅ£ei de Muncă, a primit suma de 22.000 euro ÅŸi 19.000 lei de la funcÅ£ionarii structurilor judeÅ£ene ale ANOFM. Banii au fost pretinÅŸi de către inculpatul Bian Silviu pentru ca, în calitate de ordonator principal de credite, să vireze 25% din costul proiectelor finanÅ£ate din fonduri ale Uniunii Europene ÅŸi destinate dezvoltării resurselor umane, reprezentând cofinanÅ£area acestora din fonduri proprii, în vederea bunei derulări a activităţii în cadrul proiectelor. De asemenea, această sumă, primită cu titlu de mită printr-un intermediar, reprezintă o parte din salariile funcÅ£ionarilor respectivi pe luna august 2011", a informat DNA.

În mod similar, la data de 15 octombrie 2011, în acelaÅŸi scop ca cel menÅ£ionat, inculpatul Bian Silviu a primit de la aceiaÅŸi funcÅ£ionari, prin intermediar, suma de 82.000 lei, reprezentând o parte din retribuÅ£iile aferente lunii septembrie 2011.

Cu această ocazie, procurorii au procedat la constatarea infracÅ£iunii flagrante, Bian fiind reÅ£inut sâmbătă, pentru 24 de ore, apoi arestat.

Silviu Bian este vicepreÅŸedinte al PDL Alba din primăvara acestui an, însă ÅŸi în anii trecuÅ£i acesta s-a aflat în forurile de conducere ale organizaÅ£iei judeÅ£ene. Bian este unul dintre membrii fondatori ai PD.

El a fost numit de premierul Emil Boc la conducerea ANOFM în ianuarie 2009.

Silviu Bian a mai fost preÅŸedinte al ANOFM ÅŸi în perioada 2005-2007, însă după ce AlianÅ£a D.A. s-a rupt, acesta ÅŸi-a dat demisia, iar până în 2009 a activat ca funcÅ£ionar în cadrul Consiliului JudeÅ£ean Alba.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...