PoliÈ›iÈ™tii din cadrul Biroului JudeÈ›ean de PoliÈ›ie Transporturi BotoÈ™ani au desfășurat, o acÈ›iune pe lacul de acumulare Stânca-CosteÈ™ti, în baza Planului de acÈ›iune comun al Inspectoratului General al PoliÈ›iei Române È™i Inspectoratului General al PoliÈ›iei de Frontieră – SAFE WATERS 2025. Activitățile s-au desfășurat în cooperare cu poliÈ›iÈ™tii de frontieră din cadrul Sectorului PoliÈ›iei de Frontieră Stânca, utilizând ambarcaÈ›iunea aflate în dotarea acestora.
În cadrul acÈ›iunii, au fost legitimate 73 de persoane, verificate 8 autovehicule È™i 3 ambarcaÈ›iuni, precum È™i 20 de pescari. Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 8 sancÈ›iuni contravenÈ›ionale, în valoare totală de 1.450 de lei. Cinci dintre acestea au fost aplicate în baza Legii 176/2024 privind protejarea resurselor piscicole, una în baza Legii 61/1991 pentru încălcarea normelor de ordine È™i liniÈ™te publică, iar două în conformitate cu O.U.G. 195/2002 privind circulaÈ›ia pe drumurile publice.
Totodată, au fost ridicate în vederea confiscării trei plase de pescuit din material plurifilament, fără marcaje ANPA, cu o lungime totală de 150 de metri, precum È™i o plasă monofilament, în lungime de 50 de metri. Valoarea estimată a bunurilor confiscate este de aproximativ 2.000 de lei.
Au fost constatate și trei infracțiuni
Într-unul dintre cazuri, poliÈ›iÈ™tii aflaÈ›i în patrulare cu ambarcaÈ›iunea pe luciul de apă al lacului Stânca-CosteÈ™ti, între localitățile Stânca È™i Ripiceni, au depistat două unelte de pescuit tip setcă, confecÈ›ionate din material plurifilament, cu lungimea de 100 de metri, lățimea de 2,5 metri È™i ochiuri de 5x5 cm, nemarcate conform prevederilor legale.
Plasele au fost ridicate în vederea confiscării, iar cercetările sunt continuate sub aspectul săvârÈ™irii infracÈ›iunii de deÈ›inere sau folosire a setcilor de către persoane neautorizate.
Într-o altă intervenÈ›ie, poliÈ›iÈ™tii de la transporturi, aflaÈ›i în sprijinul echipajului naval, au depistat pe malul drept al lacului, în zona cuprinsă între localitățile Stânca È™i Ripiceni, două plase de pescuit, una plurifilament È™i una monofilament, cu o lungime totală de 100 de metri È™i ochiuri de 4x4 cm.
Niciuna dintre plase nu era marcată, iar acestea nu conÈ›ineau capturi. În acest caz, cercetările sunt efectuate sub aspectul săvârÈ™irii infracÈ›iunilor de deÈ›inere, utilizare sau comercializare a uneltelor de plasă de tip monofilament cu mărimea ochiului de minim 400 mm È™i deÈ›inerea sau folosirea la pescuit de către persoane neautorizate a setcilor.
Astfel de acÈ›iuni vor continua È™i în perioada următoare, scopul principal fiind combaterea braconajului piscicol, protejarea resurselor acvatice È™i menÈ›inerea unui climat de siguranță în zona transporturilor navale.

