Serban Ionescu: Folosesc doar 1% din corpul meu. Dintr-un munte am ajuns o leguma
Stiri Botosani Friday, 11 May 2012 ActualitateActorul Serban Ionescu a vorbit pentru prima oara despre boala de care sufera inca din vara lui 2011, cand a fost muscat de o capusa. El a dezvaluit intr-un interviu acordat pentru emisiunea Happy Hour, chinurile prin care trece in fiecare zi si temerile care il cuprind de nenumarate ori. "Un munte de om a devenit o leguma", spune, cu lacrimi in ochi, intins pe patul de spital, scrie rtv.net.
Este perfect lucid, poate prea lucid pentru situatia in care se afla. Stie insa ca are nevoie de rabdare. "E ca un musafir neplacut. Eu am luat-o ca pe o doamna care s-a indragostit. Povestea e foarte lunga, la fel de lunga ca si suferinta. Tot ce imi trebuie e rabdare si organismul meu trebuie sa faca fata acestei incercari", spune Serban Ionescu.
Apoi trece la detalii concrete, crude ale bolii de care sufera: "Un munte de om a devenit o leguma... Nu pot sa ma descurc singur. Nu pot sa tin nimic in mana, nu pot mangaia, nu pot manca singur. Am permanent nevoie de un insotitor. Nu ma pot spala, nu-mi pot face igiena intima, nu ma pot ridica, nu pot umbla. Dar gandesc singur. Si imi vad corabiile cum se scufunda. E cumplit sa nu ai capacitatea de a avea grija de tine. O data pe zi imi vin ganduri negre. Boala asta iti ia tot, dar iti lasa mintea. Ma gandesc la moarte! Nu pot sa inghit, pot sa ma inec, plamanii se pot bloca".
In ciuda situatiei cumplite in care se afla, Serban Ionescu incearca totusi sa ramana optimist si chiar are planuri pentru momentul cand isi va reveni. "Imi doresc sa pot sa revin macar 40 la suta din ce am fost. Acum folosesc doar 1% din mine", este afirmatia cutremuratoare a actorului care zace pe un pat de spital.
"Acum, ca tot am timp liber, as scrie un roman. Ma si gandisem la un titlu, «Aristocrata», un roman de dragoste in finalul caruia afli ca omul s-a indragostit de o boala. E o idee foarte nastrusnica", mai spune Serban Ionescu, care gaseste totusi puterea sa faca haz de necaz: "Stii ca la noi teatrul e in reparatii si i-am zis lui Pino:« Bai, vezi ca nu e bine. Terminati si voi mai repede teatrul. Sa aveti unde sa ma expuneti!». Zic: «As vrea discursul la inmormantarea mea sa-l tina un singur om: Radu Beligan». Asta e, e umor negru. Le-am mai zis ca as vrea sa mor ca Balcescu. In strainatate".
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!
La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...
Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”
Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...
Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)
Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.46 secunde