Senatorul Doina Federovici: Invit directorii de instituții și primarii ca împreună sa îmbunățim cadrul legislativ

În luna ianuarie 2014, pe lângă întâlnirile programate cu autorităţile publice locale din colegiul Dorohoi-Flămânzi, pregătind sesiunea parlamentară februarie – iulie 2014, senatorul Doina Federovici şi-a propus o serie de consultări cu directorii instituţiilor deconcentrate din judeţul Botoşani.

Astfel, senatorul şi-a exprimat disponibilitatea de a veni în sprijinul activităţilor instituţiilor pe care aceştia le conduc în situaţia în care directorii vor considera necesară o îmbunătăţire a cadrului legislativ pe care îl pun în aplicare.

Cunoscând faptul că prin punerea în aplicare a legislaţiei în domeniu conducătorii instituţiilor sunt cei mai în măsură să constate efectele dar şi eventualele carenţe ale actelor normative, parlamentarul social democrat va prelua observaţiile şi eventualele amendamente pentru discuţii ulterioare cu colegii parlamentari şi experţii din cadrul comisiilor de specialitate din Senat, în vederea promovării eventualelor modificări ale legislaţiei specifice.

Totodată, pentru a veni în sprijinul cetăţenilor care adresează diverse întrebări sau sesizează aspecte a căror rezolvare ar putea depinde de ministerele de resort sau de Guvern, senatorul Doina Federovici va sprijini conducătorii instituţiilor deconcentrate prin mijloacele care stau la baza activităţii parlamentare.

Îmi doresc ca în noul an să am o colaborare foarte strânsă cu directorii instituţiilor deconcentrate pentru binele cetăţenilor care apelează la serviciile acestora, iar acţiunile mele să se reflecte într-o creştere a performanţelor acestor unităţi, dar şi o creştere a încrederii cetăţenilor în instituţiile statului ,a declarat senatorul PSD Doina Federovici.

Aceeaşi invitaţie a fost adresată şi tuturor primarilor de pe raza judeţului Botoşani.

Comunicat de presă

 

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...