"Vom inchide scolile!", transmit profesorii care protesteaza in fata Ministerului Educatiei!
Stiri Botosani Monday, 28 March 2011 Actualitate"Am participat la intalnirea cu ministrul Educatiei, domnul Funeriu, si raspunsul dumnealui a fost sa folosim banii pe care i-am primit acum pentru plata salariilor, pe luna februarie, sub forma de avans, iar in luna aprilie ar urma sa se faca regularizarea. Sa primim diferenta. Alta solutie nu exista. Dumnealui si-a luat angajamentul ca va lua legatura cu prefectul, cu primarul de Botosani, deci toate se intorc acum din nou la nivel local. Maine vom incerca sa avem o noua discutie cu autoritatile locale, vom vedea ce se va intampla. Domnul ministru ne-a mai spus ca se cauta o solutie pentru aplicarea unitara a salariilor, dar asta inseamna un nou blocaj, nu stiu cum va putea o lege sa abroge niste hotarari judecatoresti, nu stim cum va fi", a declarat Liviu Axinte, liderul LSI, prezent astazi la mitingul de la Bucuresti.
Dascalii din Botosani si Suceava, care protesteaza si la aceasta ora in fata Ministerului Educatiei din Bucuresti, spun ca vor continua greva, asta chiar daca elevii vor recupera din ce in ce mai greu materia pierduta. "Dumnezeu cu mila", au raspuns acestia intrebarilor reporterului vizavi de elevii care de peste doua saptamani nu au mai intrat in clase.
"Noi de promisiuni suntem satui, vom continua greva generala, vom inchide scolile. Nu ne intoarcem la catedra. Am ramas fara bani. E stat democratic, noi am crezut ca invatamantul este prioritate nationala. Promisiunea e de o luna de zile, si nu s-a rezolvat nimic pana acum. Oamenii au rate, au copii de intretinut, inseamna ca trebuie sa plecam din tara", a spus un dascal din Botosani.
Profesorii au mai precizat ca au mers degeaba la Bucuresti. "Promisiunile nu tin loc de solutii, avem impresia ca ministrul Educatiei este depasit de situatia actuala, nu are vointa necesara pentru a identifica solutiile pentru Botosani si Suceava. Trebuie sa inteleaga ca e o problema ce poate fi rezolvata numai la nivel de ministru si Minister de Finante", au precizat profesorii aflati la mitingul din Bucuresti.
La Bucuresti se afla si parinti, care spun ca ii sustin pe profesori, acestia declarandu-se la fel de nemultumiti, desi au recunoscut ca nu se stie cand vor reusi copiii sa recupereze materia pierduta.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!
La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...
Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)
Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...
Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!
Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.78 secunde