PSD Botoșani: 27 mai – Ziua celor care țin vie speranța: medicii și salvatorii de urgență!

Este ziua în care aducem recunoștință tuturor medicilor, asistenților, ambulanțierilor, paramedicilor și dispecerilor care compun sistemul național de urgență. 

Din cele 365 de zile ale anului, una este dedicată, an de an, celor care, clipă de clipă, sunt la datorie pentru a salva vieți: ziua de 27 mai – Ziua Internațională a Medicinei de Urgență.

Este ziua în care aducem recunoștință tuturor medicilor, asistenților, ambulanțierilor, paramedicilor și dispecerilor care compun sistemul național de urgență. O zi în care ne oprim din goana cotidiană pentru a-i omagia pe cei care, indiferent de oră sau zi, răspund „prezent” atunci când viața unui om atârnă de un fir de păr. Și o fac conștienți că, atunci când vine vorba de sănătate, timpul nu are răbdare!

 

„Este un bun prilej să recunoaștem eforturile uriașe și sacrificiile enorme pe care le fac în fiecare zi. Poate că uneori nu le vedem fețele din spatele echipamentului, dar știm că acolo, sub vizieră sau mască, bate o inimă dedicată complet binelui celorlalți. Ceea ce fac ei nu este doar o profesie, ci un legământ cu viața. Vă mulțumim pentru fiecare secundă petrecută în slujba celorlalți, pentru nopțile nedormite, pentru momentele în care puneți datoria mai presus de tot”, a declarat senatorul Doina Federovici, președintele PSD Botoșani.

Aceasta a subliniat și investițiile realizate sau demarate în medicina de urgență locală, în perioada în care a exercitat funcția de președinte al Consiliului Județean Botoșani. „Sunt investiții importante, precum modernizarea Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență «Mavromati», construirea heliportului medical din Botoșani sau demararea proiectului de reabilitare și modernizare a sediului SMURD Botoșani. Cu sprijinul Ministerului Sănătății, au fost deschise două substații de ambulanță la Lunca și Ripiceni, care au dus la scăderea timpului de intervenție al echipajelor de urgență. De asemenea, Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean «Mavromati», Compartimentul de Primiri Urgențe de la Secția de Pediatrie și Compartimentul de Urgențe din cadrul Spitalului Municipal Dorohoi au fost incluse în proiectul național de implementare a sistemului de telemedicină”, a mai spus senatorul social-democrat.

La Dorohoi, autoritățile locale au atras fondurile necesare pentru reabilitarea și modernizarea Spitalului Municipal, inclusiv a Compartimentului de Primiri Urgențe. Acesta a intrat în procesul de acreditare, iar imediat după ce va obține acreditarea, se impune ca Ministerul Sănătății să urgenteze procedurile administrative necesare pentru preluarea finanțării cheltuielilor de personal, precum și a celor pentru medicamente și materiale sanitare, în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 1706/2007.

„Nu vorbim despre un moft, ci despre o necesitate obiectivă: această unitate deservește peste 200.000 de locuitori din jumătatea de nord a județului Botoșani, în mare parte din mediul rural, unde accesul la servicii medicale este adesea limitat și unde activează foarte puțini medici de familie”, a conchis Doina Federovici.

Comunicat de presă - PSD Botoșani

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...