Prima majorare a salariilor cadrelor didactice va avea loc de la 1 ianuarie

Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că prima majorare a salariilor cadrelor didactice, potrivit legii salarizării, va avea loc de la 1 ianuarie.

"Majorarea pentru cadrele didactice este, prin legea salarizării, prima majorare de la 1 ianuarie şi după aia este prevăzută în OUG 114 o creştere anticipată la nivelul salariului din 2022 a salariilor pentru cadrele didactice care trebuie făcută de la 1 septembrie", a spus Orban, întrebat dacă salariile cadrelor didactice vor creşte de anul viitor.

 

Creșterea va avea loc în felul următor:

•1 ianuarie 2020  – 25% din diferența rămasă până la grilă

•1 septembrie 2020 – restul până la salariile de bază prevăzute de lege pentru anul 2022.

Concret, dacă un profesor ar avea de primit încă 100 de lei ca să ajungă la nivelul grilei din 2022, atunci el a primit 25 de lei de la 1 ianuarie 2019, 25 de lei de la 1 ianuarie 2020 și 50 de lei de la 1 septembrie 2020.

 „De la 1 septembrie 2020 va avea loc aplicarea devansată, în trei etape, a nivelului de salarizare stabilit pentru anul 2022 în Legea-cadru nr. 153/2017. Modificarea va viza personalul didactic auxiliar, personalul didactic de conducere, de întrumare și control din învățământ”, se precizează în OUG 114.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Când un electrician are nevoie de ajutor!

astăzi, 07:15

Doi electricieni pe un stâlp de înaltă tensiune. Unul din ei catre o babuta care trecea p-acolo: – Ne dati va rog frumos sarma aia rosie? Babuta ridica sarma si le-o da, la care ...

Calendar ortodox, 26 iunie: Sfântul Cuvios David din Tesalonic; Sfântul Ierarh Ioan, Episcopul Goţiei

astăzi, 07:00

Sfântul Cuvios David s-a născut şi a crescut în cetatea Tesalonicului şi prin curăţia sa sufletească s-a arătat ca un înger în trup. Şi-a părăsit prietenii şi averea...

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...