Luni, 29 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat de 40 de ani, din județul Suceava.
Acesta este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere fără permis, conducere sub influența alcoolului, punere în circulație a unui vehicul neînmatriculat și punere în circulație a unui vehicul ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare au fost retrase.
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta ar fi condus pe drumul public din comuna Vârfu Câmpului un moped care avea aplicate numere de înregistrare retrase, conform legii, nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule și se afla sub influența alcoolului
În urma recoltării de probe biologice a rezultat o alcoolemiei de 2,17 g alcool pur în sânge.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, ulterior fiind plasat sub măsura controlului judiciar.
