OPRISANU: "In politica trebuie sa fii un pic "golan" pentru a reusi!"

OPRISANU: "In politica trebuie sa fii un pic "golan" pentru a reusi!"

 GABRIEL OPRISANU  

La scurt timp dupa ce a fost anuntat drept "fost candidat pentru Primaria Botosani", Gabriel Oprisanu nu a ezitat sa faca declaratii caustice la adresa conducerilor celor doua partide care formeaza USL.

Oprisanu spune, totodata, ca nu se va retrage din PSD, dar ca la nivelul partidului este necesara "primenirea conducerii". 

"Eu ma regasesc mai mult in mediul privat si nu ma regasesc in politica, unde sunt altfel de oameni. In mediul privat, daca ai valoare reusesti, in politica trebuie sa fii un pic golan, intre ghilimele, pentru a reusi. Nu mai voi retrage din PSD, pentru ca inca pot face multe pentru botosaneni. Eu cred in continuare ca USL este o solutie buna, corecta, insa ar trebui sa se lucreze un pic la lideri. Cred ca e necesara primenirea conducerii PSD la anumite nivele de conducere, pentru ca persoane care au luat 15-16% inca decid, ori in politica un asemenea procent inseamna ca trebuie sa stea acasa. Nu port pica nimanui din PSD, raman in acest partid pentru ca este o doctrina care imi place si pe care o respect", a declarat pentru Stiri Botosani medicul Gabriel Oprisanu.

Medicul proaspat demisionat de la conducerea Spitalului de Psihiatrie spune ca Ovidiu Portariuc este o solutie buna pentru candidatura la Primaria municipiului Botosani, insa acesta ar putea avea "soarta domnului Sorescu".

"Este o solutie excelenta domnul Portariuc, este un politician de mare viitor, o sa fie extrem de dificil si sper sa nu aiba soarta domnului Sorescu, care la fel intr-o seara a fost numit pentru candidatura. Daca nu luau ei decizia asta, o luam eu. Eu eram extrem de nehotarat daca sa continui, e foarte bine ca au luat ei aceasta decizie, fara a-i pune intr-o situatie dificila", a spus Oprisanu.

Fostul candidat USL la Primaria Botosani a facut referiri si la liderul PNL, Florin Turcanu, cel desemnat de USL drept candidat pentru Consiliul Judetean.

"Cel mai bun lucru din această decizie e că nu voi fi niciodată obligat să spun botoşănenilor să-l voteze pe domnul Ţurcanu. Îl compătimesc sincer pe cel care va fi numit în locul meu şi care va fi într-o postură atât de jenantă. Eu sper că, până la urmă, liderii USL de la Bucureşti vor înţelege că dacă vor să câştige Consiliul Judeţean Botoşani vor trebui să renunţe la această variantă atât de nefericită. Cred că primarii PSD mai degrabă şi-ar tăia o mână decât să-l voteze pe cel care i-a lăsat fără buget, prin combinaţiile cu cei de la PDL", a spus fostul candidat USL pentru Primărie.  

Întrebat ce va face după înlocuirea sa, Gabriel Oprişanu a spus că va aloca mult mai mult timp în primul rând pentru activitatea sa profesională în domeniul medical şi apoi pentru administrarea propriilor afaceri.  

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...