Oprisanu: Maternitatea din Botosani a fost infiintata de catre un ungur, si astazi tot un ungur o va distruge!
Stiri Botosani Saturday, 19 March 2011 ActualitateOprisanu spune ca atat la nivel central, cat si factorii de raspundere de la nivel local, au cu totii opinii vizavi de aceasta reorganizare, dar nimeni nu se gandeste la interesul pacientului, care ar trebui sa fie centrul sistemului sanitar.
Gabriel Oprisanu este de acord ca judetul Botosani sa aiba un spital de gradul III, insa spune ca Spitalul Judetean poate obtine aceasta clasificare si fara a fi nevoie de transformarea celor doua unitati spitalicesti, de Obstetrica si Ginecologie si de Pediatrie, in sectii ale acestuia.
"Este foarte adevarat ca la nivelul judetului Botosani este important sa avem un spital de urgenta de gradul III. Ar insemna ca, pe langa sectiile deja existente, Spitalul Judetean sa detina o sectie de obstetrica si ginecologie, una de pshiatrie si sectie de pediatrie. Acum trebuie sa pornim de la interesul pacientului si acela este modul cum ar trebui un spital de urgenta sa trateze diverse afectiuni. Nu cred ca scopul acestei reorganizari este ca la Spitalul Judetean de Urgenta sa aiba loc nasteri, asta ar fi o mare prostie. In schimb, ar fi foarte important sa existe o sectie de obstetrica si ginecologie, nu de dimensiuni foarte mari, care sa trateze afectiuni complexe", a declarat medicul Gabriel Oprisanu.
Acesta sustine ca prin toata aceasta reorganizare se urmareste o centralizare excesiva a sistemului, si ca in Romania se procedeaza contrar a ceea ce doreste Uniunea Europeana, care incurajeaza spitalele de specialitate, si nu distrugerea lor.
"Ani de zile s-a spus ca centralismul este prost si am fost invatati intotdeauna ca trebuie sa renuntam la discutia centralizata, si astazi observam ca tocmai asta se urmareste, centralizarea sub o singura mana a spitalelor si distrugerea a ceea ce a fost bun. Maternitatea din Botosani a fost infiintata de catre un ungur, domnul doctor Ladislau Szente, care nu mai este printre noi, si iata ca astazi tot un ungur, ministrul Sanatatii, o va distruge. Facem o mare greseala daca acest lucru se va intampla. Daca totusi se va intampla, cred ca imediat ce PD-L-ul isi va pierde puterea, se va reveni la aceasta structura organizatorica", a conchis medicul Gabriel Oprisanu.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului
Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...
S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!
Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...
Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!
În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.63 secunde