O familie de romani, despagubita in Canada cu 4 milioane de dolari!

Un baiat de sapte ani si mama acestuia au primit despagubiri de 4 milioane de dolari dupa ce baiatul a suferit grave leziuni cerebrale din cauza neglijentei medicilor de la un spital din Vancouver.

Monica Cojocaru, insarcinata cu cel de-al doilea copil, Eric Victor, a fost internata in luna mai a anului 2001, insa a fost lasata nesupravegheata o saptamana intreaga deoarece cadrele medicale participau la un protest sindical, informeaza The Province. Monica Cojocaru a suferit o ruptura de uter in timpul a ceea ce trebuia sa fie o nastere naturala, iar copilul a ajuns in abdomen, fapt ce a intrerupt alimentarea creierului sau cu sange.

"Pe scurt, creierul lui Eric a fost privat de oxigen si nutrienti pentru mai mult de 30 de minute", a spus judecatorul Joel Groves.

"Impactul a fast imediat, efectele sunt permanente, iar rezultatele sunt devastatoare", a mai spus el.

Eric sufera acum de o forma de paralizie cerebrala. El are probleme ale functiilor motorii si prezinta probleme in invatare si relationarea in societate. In acest caz, instanta a gasit vinovati trei doctori i o asistenta, pentru neglijenta in consiliere si in ingrijirea pacientei.

Familia a primit in total daune de 4,045,000 de dolari, daunde ce includ si 2.6 milioane de dolari pentru cheltuieli viitoare si 321,000 de dolari daune morale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...