Numărul militarilor NATO din România va crește. Oana Țoiu: "Va exista un anunț oficial după 8 octombrie"

Pe de altă parte, ministrul de Externe a explicat decizia României de a permite SUA să folosească bazele aeriene din România pentru nevoile sale operaționale în Orientul Mijlociu.

Numărul militarilor NATO din România va crește. Oana Țoiu: "Va exista un anunț oficial după 8 octombrie"

   Foto: Getty Images

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a spus că securitatea României va fi întărită de aliaţi prin "Santinela Estică". Oana Ţoiu, aflată la New York, a explicat pentru Europa Liberă că în această perioadă aliații din NATO discută despre suplimentarea forțelor militare care să apere flancul estic. 

Întrebată despre o eventuală creștere a trupelor NATO în România, Oana Țoiu a spus că "o să vedem o prezență întărită".

"Sunt multiple conversații acum și în format NATO privind capabilitățile de pe flancul estic și o să fie un anunț public după data de 8 octombrie, după conferința care este dedicată acestui subiect", a spus Țoiu.

Surse NATO au explicat pentru Europa Liberă că, pe 8 octombrie, comandanți militari NATO vor decide suplimentarea capabilităților și forțelor în estul alianței, iar România va beneficia de aceste măsuri suplimentare, scrie antena3.ro.

Aceeași sursă a precizat că este vorba despre o conferință specială, privată, la care aliații vor pune la dispoziția SACEUR (Comandantul Suprem al Forțelor Aliate din Europa, a doua cea mai înaltă funcție militară din NATO) noi forțe și capabilități pe care acesta să le disloce în funcție de "nevoi și intensitate".

Pe de altă parte, ministrul de Externe a explicat decizia României de a permite SUA să folosească bazele aeriene din România pentru nevoile sale operaționale în Orientul Mijlociu.

"În acest moment, România a aprobat o creștere a prezenței Statelor Unite ale Americii în bazele militare de pe teritoriul României pentru ceea ce dumnealor au considerat că le este necesar pentru a putea să asigure, practic, combustibilul necesar în spațiul aerian.

În acest caz specific, ne referim la capacitatea lor de a putea răspunde la situația volatilă din Orientul Mijlociu și utilizarea bazelor noastre militare pentru a asigura aceste capabilități prezente. Ce discutăm acum la New York, inclusiv cu secretarul general al NATO Mark Rute, este necesitatea întăririi flancului estic și asta, într-adevăr, este o conversație pe care o avem și cu Statele Unite ale Americii", a spus Ţoiu.

Ea a afirmat că, "în acest moment, cifrele sunt confidențiale și o să fie anunțate public treptat, pe măsură ce aceste conversații evoluează".

Oana Ţoiu a subliniat că "o să vedem o prezență întărită".

"Franța avea deja o decizie care privea suplimentare prezenței sale pe teritoriul României, care preceda discuțiile din aceste săptămâni. Acea decizie se menține și o să vedem o prezență întărită. Sunt multiple conversații acum și în format NATO privind capabilitățile de pe flacul estic și o să fie un anunț public după data de 8 octombrie, după conferința care este dedicată acestui subiect", a subliniat Ţoiu.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...