Noi proteste masive sunt anunțate la poarta Guvernului. Măsurile de austeritate, criticate aspru!

Protestele nu îl înduplecă pe Bolojan, premierul își continuă traseul stabilit pentru reducerea deficitului bugetar, cel mai mare din UE. 

Federaţia Sindicatelor din Silvicultură SILVA, împreună cu Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România şi Federaţia Naţională a Muncii, membre ale Confederaţiei Sindicale Naţionale Meridian, organizează marţi, în intervalul orar 11:00 - 14:00, un miting de protest în Piața Victoriei din Capitală, pe fondul nemulţumirilor legate de politicile Guvernului.

Sindicaliștii reclamă faptul că, prin ultimele reforme, autorităţile caută să repare situaţia financiară a ţării pe spinarea lucrătorilor cinstiţi.

 

Pe de altă parte, Federaţia SILVA a avertizat, într-un comunicat, că reorganizarea Romsilva are nevoie de un proiect viabil, negociat cu toate părţile responsabile, nu de un pretext pentru jefuirea patrimoniului forestier.

Sindicaliştii au subliniat că noua ministră a Mediului, Diana Buzoianu, nu a vrut să stea de vorbă cu ei şi să asculte prea mult argumentele profesioniştilor şi precizează că aceasta preferă mai degrabă ONG-urile de mediu.

Protestele nu îl înduplecă pe Bolojan

În timp ce aproape zilnic au loc proteste organizate sau spontane ale bugetarilor din diverse domenii și nu numai, premierul Ilie Bolojan își continuă traseul stabilit pentru reducerea deficitului bugetar, cel mai mare din UE.

Protest național anunțat pentru 1 august în Piața Victoriei: 'Crizele le-ați creat VOI. Iar acum tot pe noi ne puneți să plătim nota?'

Pe 1 august 2025, de la ora 17:00, în Piața Victoriei din București este programat un protest de amploare, organizat sub deviza „România demnă nu mai tace!”. Evenimentul, promovat intens pe rețelele de socializare de către Dinu Popescu, Oana Eftimie și Răzvan Constantinescu, cheamă la unitate și acțiune cetățenească în fața noilor măsuri de austeritate adoptate de autorități.

Protestul vine în contextul în care, la 1 august, intră în vigoare un nou pachet de măsuri fiscal-bugetare, care presupune creșteri de taxe, reduceri de cheltuieli în educație și sănătate, impozitarea suplimentară a pensiilor și măsuri ce afectează mediul de afaceri românesc.

Organizatorii acuză Guvernul că, în loc să taie din cheltuielile politice sau să limiteze fondurile alocate pentru înarmare și ajutoare externe, transferă povara crizelor asupra cetățenilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...