Nemulțumirea unor botoșăneni: „A intrat în magazie și în casă” / „Când se topește zăpada ce curge? Colțunași sau apă?” (Video)

Gradele din termometre au început să fie cu plus și zăpada se dezgheață treptat. Într-un oraș din județul Botoșani apa care vine din câmp în urma dezghețului ajunge în curțile și chiar în casele oamenilor.

Este vorba despre orașul Săveni, acolo unde locuitorii de pe strada Nicolae Bălcescu au semnalat problema redacției Știri.Botoșani.Ro și reclamă faptul că, din cauza faptului că nu s-au făcut rigole, apa se scurge direct în curți și intră în diverse anexe.

Unii cetățeni susțin că apa deja le-a ajuns în locuințe. Au sunat la 112, unde apelul a fost preluat de către Pompieri, care au trimis un echipaj la fața locului.  

„Nu înțeleg de ce nu a lăsat canalizare aici? Am înțeles că la un vecin a intrat în magazie și în casă”, spune un cetățean.

 

Un altul susține că apa a ajuns și la el într-o magazie.

Reacția Primăriei Orașului Săveni

Reporterii Știri.Botoșani.Ro au luat legătura și cu Relu Tîrzioru, primarul orașului Săveni, care, inițial, a declarat că așa ceva „nu este adevărat”.

Nu există așa ceva. Am dat o tură în tot orașul chiar acum și nu există”, a declarat pentru Știri.Botoșani.Ro Relu Tîrzioru, primarul orașului Săveni.

Ulterior, edilul i-a comunicat viceprimarului să meargă la fața locului pentru a constata dacă cele sesizate se confirmă sau nu, rămânând să revină cu un telefon.

„Când se topește zăpada ce curge? Colțunași sau apă?”

Relu Tîrzioru a declarat că persoanele care sună fără motiv bine întemeiat la 112 ar trebui amendate și că, din punctul său de vedere, problema nu este una reală. Pe de altă parte, primarul s-a arătat deranjat de faptul că oamenii au sunat direct la Serviciul de Urgență 112 și că nu au sunat la Primărie.

Trebuie amendați ăștia care sună la 112 inutil. Vă trimit fotografii. Este zăpadă, ce să le faci. Când se topește zăpada ce curge? Colțunași sau apă? (...) Acum nici nu sunt ape, de unde au mai scos chestia asta? Toată ziua am umblat. Chiar este o curiozitate că foarte puțină apă vine de pe versanți și intră în pământ. Dacă asta este apă, atunci când plouă pe Împărat Traian la Botoșani trebuie chemată NASA. Este un alint (nota red. situația semnalată de cetățeni)”, a adăugat Relu Tîrzioru.

Edilul susține că gradul de asfaltare în orașul Săveni este de aproape 100%, iar strada Nicolae Bălcescu ar fi fost făcută din banii Primăriei și că, din acest motiv, nu ar fi putut să facă rigole.

Este un oraș în care nivelul de asfaltare este de 100%, iar strada respectivă am făcut-o din banii Primăriei că nu au avut răbdare la proiect. Atunci când vine la proiect vine cu șanțuri, rigole. Nu este o zonă de pantă sau deal care să fie afectată. Niciodată nu a fost afectată”, a concluzionat primarul.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...