Majorarea salariilor primarilor, aprobată în Senat. Care ar putea fi cele mai mari indemnizaţii ale aleşilor locali

Senatorii au adoptat, joi, iniţiativa legislativă care prevede majorarea indemnizaţiilor primarilor, viceprimarilor, a preşedinţilor şi vicepreşedinţilor de consilii judeţene.

Proiectul de act normativ a întrunit 65 de voturi "pentru", 40 de voturi "împotrivă" şi şase abţineri.

Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă 84/2012 privind stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar în anul 2013, prorogarea unor termene din acte normative, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare îi are printre iniţiatori pe parlamentarii Ecaterina Andronescu, Doina Federovici, Ioan Chelaru, Tudor Chiuariu, Alexandru Cordoş, Ioan Deneş, Petru Filip, Eugen Durbacă, Gabriela Firea, Mircea Geoană, Toni Greblă, Şerban Mihăilescu, Darius Vâlcov.

Potrivit proiectului, cea mai mare indemnizaţie din administraţia publică locală ar urma să revină primarului general - 7.643 lei, urmat de viceprimarul Capitalei (6.390 lei), preşedintele consiliului judeţean (6.612 lei) şi vicepreşedintele CJ (5.941 lei).

Iniţiatorii mai propun ca indemnizaţiile primarilor să fie cuprinse între 6.333 lei, pentru primarul de municipiu, şi peste 3.600 de lei, pentru primarii de comună.

Senatul a dezbătut acest proiect în calitate de primă Cameră sesizată.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...