Guvernul a alocat fonduri pentru stingerea unor arierate. VEZI pentru ce Ministere

Guvernul a aprobat, miercuri, suplimentarea bugetelor ministerelor Sănătăţii, Transporturilor, Mediului, Educaţiei şi Dezvoltării cu aproximativ 1.125 de milioane de lei  pentru plata unor arierate, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean.

“Decizia se înscrie în politica Executivului de reducere a datoriilor acumulate", a afirmat purtătorul de cuvânt al Executivului.
 
Fondurile provin din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului.
 
Astfel, Ministerul Sănătăţii va primi aproximativ 435 milioane lei pentru plata arieratelor din sănătate. Sumele vor fi transferate de Ministerul Sănătăţii către Fondul naţional unic de asigurări de sănătate pentru a putea fi achitate furnizorilor, datoriile la medicamentele compensate şi gratuite astfel încât, la finele anului, să nu fie înregistrate restanţe mai vechi de 90 de zile.
 
Bugetul Ministerului Transporturilor va fi majorat, de asemenea, cu 450 de milioane de lei pentru plata obligaţiilor restante către furnizorii de energie electrică. Prin asigurarea acestor fonduri, vor fi reduse arieratele operatorilor economici monitorizaţi din subordinea Ministerului Transporturilor, respectându-se  astfel angajamentele convenite în acest sens prin Acordul Stand-by încheiat cu FMI.
Bugetul Ministerului Dezvoltării va fi suplimentat cu 150 de milioane de lei   tot pentru plata unor arierate. Aceste datorii au fost acumulate ca urmare a executării unor lucrări efectuate în cadrul unor proiecte de alimentare cu apă la sate, pietruirea, reabilitarea, modernizarea şi asfaltarea drumurilor locale, realizarea de sisteme integrate de apă şi canalizare.
 
De asemenea, a fost majorat bugetul Ministerului Educaţiei cu suma de 50 de milioane de lei, conform solicitărilor primite din partea Inspectoratelor Şcolare Judeţene. Fondurile merg către  autorităţile locale şi sunt destinate plăţii unor lucrări pentru reabilitarea şi modernizarea unor şcoli.
 
Bugetul Ministerului Mediului şi Pădurilor pe anul 2011 a fost suplimentat cu suma de 40 milioane lei, pentru  plata arieratelor la obiectivele de investiţii în infrastructura de mediu promovate în cadrul programelor multianuale prioritare de mediu şi gospodărire a apelor.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...